Zapomniany dwór Ziemi Dębickiej. Mało kto pamięta że istniał

Ten niezwykle piękny i klimatyczny dwór w Łękach Dolnych dziś już niestety nie istnieje. O tym że istniał dowiedzieliśmy się zupełnie przypadkowo dzięki kilku archiwalnym fotografiom sprzed 40 lat.
Uwieczniony na nich dwór już w tym okresie, około roku 1985 był w fatalnym stanie i z każdym dniem coraz bardziej popadał w ruinę. Ale na fotografiach widać że był to bardzo piękny obiekt wzniesiony z wielkim rozmachem.

Dwór wzniesiony z cegły i kamienia w XVII wieku wraz z późniejszą nadbudówką powstałą na początku wieku XX w. położony był w centrum wsi Łęki Dolne, w głębi parku krajobrazowego przy asfaltowej drodze Łęki Górne – Łęki Dolne obok przystanku PKS Pogwizdów.

W roku 1795 właścicielami dworu i majątku byli Katarzyna i Michał Łętowscy, a na początku wieku XIX Łęki Dolne należały do rodziny Bobrownickich, a w okolicy kwitła uprawa lnu i działało dużo zakładów tkackich. Na początku wieku XX obiekt był w posiadaniu kolejno rodziny Steczkowskich, potem Osadzińskich, a od 1927 roku właścicielami byli Bronisława i Karol Mućkowie.

Wejście główne do dworu ozdobione czterema filarami zwieńczonymi dwuspadowym dachem krytym blachą znajdowało się od strony północnej. W latach 80. XX wieku kiedy była przeprowadzana inwentaryzacja konserwatorska obiektu dwór był kryty czerwoną dachówką i posiadał liczne ubytki uzupełniane kawałkami blachy lub szkła. Zachodnia część dworu jeszcze w latach 70. XX w. jak odnotowano w dokumentach konserwatora została rozebrana, a pozostawiono jedynie fundamenty. Z dawnego wystroju wnętrza, z pięknych posadzek i mozaik parkietowych w latach 80. XX wieku już nic się nie ostało, a obiekt był już wówczas mocno zawilgocony i tynk odchodził z niego całymi płatami.

Wcześniej, w 1958 roku liczący kilkaset metrów kwadratowych obiekt został podzielony na pięć części. Podział ten utrzymuje się do połowy lat 80. XX wieku. W tym czasie właścicielami poszczególnych części dworskich zabudowań jest kilka osób, które mieszkają tutaj z rodzinami. Folwark „Wygoda”, bo tak określane są zabudowania dworskie w Łękach Dolnych są w tym czasie już w katastrofalnym, ciągle się pogarszającym stanie.

Część parterowa dworu w tym czasie jest użytkowana jako stajnia dla bydła. Drewniana nadbudówka zamieszkana jest przez właścicieli którzy kupili dwór. Niestety nowi właściciele nie dbali o zabytkowy obiekt, nie przeprowadzali żadnych remontów ponieważ zakupili go z zamiarem jego rozebrania i wybudowania w tym miejscu nowego budynku wraz z zabudowaniami gospodarczymi.

Park przy dworze

Główne wejście na teren dworu i parku wykonane w latach 80. XX w. znajdowało się od strony południowej w pobliżu przystanku autobusowego. Prowadziło ono od niego łukiem do dworu obok starej, użytkowanej jeszcze wówczas piwniczki ziemnej nieutwardzoną dróżką gruntową. W pobliżu piwniczki od jej wschodniej strony znajdowały się fundamenty starej dworskiej stajni. Przed dworem 40 lat temu rósł żywopłot grabowo-klonowy i znajdował się ładnie utrzymany kwietnik.

Bezpośrednio przy budynku dworsko-pałacowym od strony północnej która niegdyś była stroną frontową dworu ówczesny właściciel tego budynku zlokalizował składowisko obornika. Obiekt był w katastrofalnym stanie. Jedyną szansą na uratowanie zabytkowego dworu było wówczas, w latach 80. XX w. wykupienie go przez jakąś instytucję państwową, Urząd Gminy i wyremontowanie go. Do tego jednak nigdy nie doszło.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.