Previous slide
Next slide

Dębicka młodzież w sanktuarium w Zawadzie w roku rocznicy 1000 – lecia chrztu Polski – 1966 rok

Dębicka młodzież maturalna w 1966 roku przed sanktuarium w Zawadzie. Zdjęcie ze zbiorów prywatnych P. Ewy Król

Niepowtarzalne  czarno-białe zdjęcia dębickiej młodzieży, najprawdopodobniej uczniów klas maturalnych z „Ekonomika” i „Mechanika” przed sanktuarium w Zawadzie wykonane w 1966 roku – roku jubileuszu 1000 – lecia chrztu Polski. Może ktoś się rozpoznaje na tych fotografiach ?

Kolejne zdjęcia z odkrywanego przed kilku laty przez Ewę Król archiwum jej zmarłego ponad 30 lat temu ojca Aleksandra Króla. Pani Ewa sukcesywnie skanowała klisze których jest blisko 300 i na swoim profilu na FB zamieszczała zdjęcia z Dębicy, Pustkowa, Pilzna, jak również innych miast w Polsce.

Są to ujęcia minionego czasu i niejednokrotnie miejsc których już nie ma jak kamiennicy w której Leokadia i Aleksander Mikołajkowie ukrywali przez blisko dwa lata 13 – osobową rodzinę żydowską czy Pomnika Wdzięczności na dębickim Rynku popularnego „Karolka”. Są tam ujęcia zwykłych spacerów po mieście, jazdy na sankach, zabaw dzieci, wyglądu kuchni w latach 70 z ogromem garnków i innych ciekawych akcesoriów czy wycieczek w Bieszczady lub nad morze.

Kilka fotografii z 1966 roku młodzieży dębickiej przed sanktuarium w Zawadzie ma niepowtarzalny klimat. Panowie w ciemnych garniturach i panie w charakterystycznych dla lat ’60 sukienkach białych lub czarnych.

„Chyba młodzież dębicka po zdanych maturach – ekonomik i mechanik” – napisała w komentarzu do jednego ze zdjęć Barbara Markiewska, sąsiadka Aleksandra Króla w latach 60 i 70 XX w.

A jaki był rok 1966 – rocznica 1000-lecia chrztu Polski można przeczytać w wielu opracowaniach.  Główne uroczystości religijne odbyły się na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku. Władze komunistyczne urządziły natomiast  centralne uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego 22 lipca, podczas obchodów święta Odrodzenia Polski,  uroczystości upamiętniających ogłoszenie manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, które miało miejsce  22 lipca 1944 r.

Artykuł ukazał się na portalu ziemiadebicka.pl po raz pierwszy w 2017 roku.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.