Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Blisko trzy tysiące żołnierzy 3 PBOT zdało egzamin

Podkarpaccy terytorialsi zdali najważniejszy egzamin, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przeszła certyfikację-to oznacza, że jest gotowa do wykonania zadań zgodnie z przeznaczeniem. W ramach certyfikacji rozpoczęło się ćwiczenie „Piorun 24” oraz ogłoszono alarm natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach.

W miniony weekend, 15-16 czerwca 2024 roku żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady OT przeszli najważniejszy punkt certyfikacji – alert bojowy, sprawdzający natychmiastowe przygotowanie żołnierzy do działania w nagłej sytuacji kryzysowej. Wzięło w nim udział blisko trzy tysiące terytorialsów z Podkarpackiej Trójki.

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wypadła wzorowo. Podczas certyfikacji WOT we wszystkich pododdziałach 3 PBOT sprawdzano kilka obszarów działalności jednostki m.in. procentowy stan ukompletowania stanem osobowym, zasadniczy sprzęt wojskowy a także wyszkolenie żołnierzy.

-Zdaliśmy najważniejszy egzamin. Sprawdzian jakim była certyfikacja poddany został cały WOT, w tym 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, która osiągnęła wynik 90% stawiennictwa żołnierzy. W ramach certyfikacji przeprowadzane jest ćwiczenie „Piorun 24”, w trakcie którego sprawdzany jest procesy dowodzenia podległymi jednostkami WOT oraz współdziałanie z dowództwem nadrzędnym – mówi płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To pierwszy w historii Wojska Polskiego przypadek, gdzie jednocześnie sprawdzano wszystkie jednostki danego Rodzaju Sił Zbrojnych. Dotychczas procesowi temu były poddawane poszczególne jednostki i dowództwa. Wynik certyfikacji potwierdził, że WOT osiągnął pełną gotowość do podjęcia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Każdy wie, że skuteczność pododdziałów zależy nie tylko od wyposażenia i wyszkolenia. Żołnierze z 33 batalionu lekkiej piechoty z Dębicy rozwinęli Polowy Punkt Żywnościowy, gdzie przygotowywano posiłki dla dębickich terytorialsów. Na morale żołnierzy wpływa także dobrej jakości jedzenie, a dzięki wojskowym kucharzom posiłki były na czas – podsumował żołnierz z 33 batalionu lekkiej piechoty z Dębicy.
Ćwiczenie certyfikujące WOT p.k. “Piorun-24” potrwa do 21 czerwca.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.