Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dwory ziemi dębickiej: Dwór w Zawadce Brzosteckiej

Zawadka Brzostecka jest niewielką wioską granicząca od północnego zachodu z Brzostkiem. Powstała jako osada pod koniec XIV w. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1417 r. z Księgi sądowej dóbr opactwa tynieckiego w której określano ją mianem „Szauada”.

W przeszłości, w wieku szesnastym należała do Erazma Gromczyńskiego, potem do Alberta Kowaliowskiego. Podczas głośnej rabacji chłopskiej w 1846 r. jej właścicielem był Flaszkiewicz, który wraz z rodziną ratując życie uciekł do Jasła.  Na terenie wsi pod koniec XVIII wieku został wzniesiony przez rodzinę Długoszewskiech dwór murowany. Obiekt parterowy, wzniesiony na planie węgielnicy został gruntownie przebudowany w 1916 r.

Nadano mu wówczas wygląd eklektyczny. Jest on pokryty połączonymi dachami czterospadowymi. Na elewacjach dworu znajdują się pozostałości eklektycznej dekoracji tynkowej. Dwór posiada dekoracyjne obramienia okien. W okresie II wojny światowej dwór należał do rodziny żydowskiej, która według legend ukryła w nim kosztowności. Dwór otaczają resztki parku. Obecnie dwór jest własnością prywatną.

Artykuł ukazał się w Ziemi Dębickiej w 2003 roku.

Fot. Topolski

Tak dwór w Zawadce Brzosteckiej wyglądał w latach 80. XX w. Fot. WKZ

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.