Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

My, żołnierze Ludowego Wojska Polskiego! Chłopaki jesteście tu? Gdzie służyliście?

Obowiązkowa wtedy służba wojskowa trwała dwa lata. Do wojska brano nas na wiosnę lub jesienią. Przez pierwsze pół roku byliśmy „młodym wojskiem”. Służba w Ludowym Wojsku Polskim to nie była „bułka z masłem” ale uczyła nas porządku, dyscypliny i wielu innych rzeczy. Chociaż nie wszystkim to się podobało trzeba było oddać Ludowej Ojczyźnie dwa lata swojego życia.

Chłopaki z Dębicy podlegali wówczas pod Wojskową Komendę Uzupełnień w Tarnowie. Zasadniczo do armii brano nas zaraz po skończeniu szkoły średniej lub zawodowej. Chyba, że ktoś dostał się na studia to wtedy miał tak zwane „szkolenie wojskowe” w ramach programu studiów. Szliśmy tam gdzie nam kazano. Przemyśl, Śląsk, Wrocław. Różnie. Dla wielu chłopaków zetknięcie się ze służbą wojskową to był szok. Pobudka 5,30, ćwiczenia na poligonie, obowiązkowe zajęcia polityczne. Lekko nie było. Do przysięgi dostawaliśmy mocno w kość, potem było już lżej. „Stare wojsko” też nam dawało szkołę życia.


Jak wspominacie swoją służbę w Ludowym Wojsku Polskim? Gdzie służyliście? Zapraszamy do wspomnień na nasz profil FB.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.