Poradnik wakacyjny. Warto przygotować się do podróży!

Zbliża się okres urlopowy i czas licznych wyjazdów zagranicznych. Aby podróż i przekraczanie granicy przebiegły sprawnie, warto przygotować się z wyprzedzeniem.

Planując podróż z wyprzedzeniem sprawdźmy terminy ważności dokumentów. Pamiętajmy, że każdy podróżny, w tym dzieci, muszą mieć swój dokument. Podstawowym dokumentem podróży jest paszport. Wykorzystywany jest on podczas podróży poza strefę Schengen. W przypadku wyprawy do krajów w strefie Schengen, do podróży wystarczy dowód osobisty. Dokumenty te potwierdzają naszą tożsamość oraz obywatelstwo. Podróżowanie po krajach strefy Schengen, czyli przy braku kontroli na granicy, nie zwalnia z obowiązku posiadania dokumentu.

Upewnijmy się czy w kraju docelowym wymagana jest wiza. Kompleksowe informacje o wymogach w poszczególnych krajach świata dostępne są w aplikacji „Polak za granicą” oraz serwisie internetowym MSZ RP pod zakładką „Informacje dla podróżujących”.

Pamiętajmy, że kontrola na granicy dokonywana jest nie tylko przez Straż Graniczną. Przewożone towary sprawdzane są też m.in. przez Służbę Celno-Skarbową. W przypadku przewozu towarów lub pamiątek z wakacji, upewnijmy się czy są one dozwolone i czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Tego typu informacje dostępne są m.in. na stronie internetowej granica.gov. W serwisie dostępne są również szacunkowe czasy oczekiwania na przekroczenie granicy, na kierunku wyjazdowym z Polski. Dzięki tym informacjom możemy wybrać dogodne przejście graniczne oraz miejsce, gdzie najszybciej przekroczymy granicę.

Podróżując drogą lotniczą, zgłaszajmy się na lotnisko z wyprzedzeniem. Optymalny czas to ok. 2 godziny przed planowanym wylotem. Na lotnisku przejdziemy nie tylko kontrolę graniczną (o ile nasz lot jest poza strefę Schengen), ale również kontrolę bezpieczeństwa. Pamiętajmy o bagażach. Pozostawienie bagażu bez opieki powoduje uruchomienie procedury bezpieczeństwa, która może nie tylko spowodować spóźnienie na upragniony lot, ale również może wiązać się z karą w postaci mandatu.

W przypadku podróży do strefy nadgranicznej pamiętajmy o zakazie wejścia na pas drogi granicznej. Na całym odcinku podkarpackiej granicy z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wejścia na ten 15-metrowy pas mierzony od linii granicy. Wzdłuż granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”. Dochodzi do zdarzeń, kiedy turyści skuszeni ciekawością i chęcią wykonania sobie pamiątkowego zdjęcia na linii granicy, łamią przepisy wchodząc na pas drogi granicznej lub przekraczają granicę. Wejście na pas drogi granicznej to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 złotych. W określonych przypadkach — w sytuacji przekroczenia granicy, czyn może być zakwalifikowany jako przestępstwo.

Straż Graniczna na Podkarpaciu jest już przygotowana do wzmożonego ruchu wakacyjnego. Siły i środki są adekwatne do ruchu występującego na granicy. Wszystko po to, aby przekraczanie granicy było sprawne oraz bezpieczne. Szczególnie z myślą o dzieciach i młodzieży licznie przekraczającej granicę. Najczęściej w przypadku autokarów przewożących dzieci, odprawa dokonywana jest poza kolejnością. Ten ruch widoczny jest już na granicy z Ukrainą, gdzie rozpoczęły się wakacje, a kierunek do Polski to jeden z nielicznych z jakiego mogą w tej chwili korzystać obywatele tego kraju. Aktualnie, przez podkarpackie przejścia graniczne z Ukrainą średnio na dobę granicę przekracza ponad 30 tys. podróżnych i ok. 6 tys. pojazdów.Straż Graniczna zwraca szczególną uwagę na dzieci, niezależnie od tego, czy podróżują pod opieką dorosłych czy samodzielnie. Mundurowi mogą dokonać szczegółowego sprawdzenia, czy podróż małoletniego odbywa się za wiedzą i zgodą opiekunów prawnych.

Masz wątpliwości jak przygotować się do podróży? Wejdź na stronę: https://strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/przekraczanie-granic/2031,Przekraczanie-granic.html. Można znaleźć tam więcej szczegółów m.in. o przekraczaniu granicy przez dzieci.
Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.