Ruiny dworu w Januszkowicach 20 lat temu – FILM + ZDJĘCIA

Odnalezione niedawno w redakcyjnym archiwum zdjęcia sprzed 20 lat stały się inspiracją do stworzenia tego krótkiego filmu pokazującego jak na przestrzeni ostatnich lat znika z powierzchni ziemi piękny niegdyś dwór w Januszkowicach.

Ostatnie zdjęcia tego obiektu pokazane w filmie pochodzą z 2017. Te zrobione w 2004 roku ukazywały dwór białymi ścianami i już załamanym dachem przez który woda lała się do środka.
Dwór, a właściwie to co z niego pozostało zlokalizowany jest w centrum wsi Januszkowice, w sąsiedztwie kościoła. Do dziś zachowały się resztki zachowały się resztki zespołu dworskiego z parkiem krajobrazowym z drugiej połowy XVIII wieku. Klasycystyczny budynek dworski tzw. “nowy dwór” pochodzi z początku XIX w. Zbudowano go na planie prostokąta na wysokich murowanych piwnicach. Posiadał dziś już nieistniejącą galerię kolumnową wzdłuż frontowej ściany zachodniej. Obecnie to już tylko zdewastowane ruiny.

Znikające zabytki ziemi dębickiej : ruiny dworu w Januszkowicach

Pierwotna publikacja maj 2020

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.