Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Piękny dwór Kaczorowskich w Przeczycy z lotu ptaka – FILM I ZDJĘCIA

Dwór w Przeczycy został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Murowany budynek położony niedaleko kościoła, przy drodze do Jodłowej był własnością rodziny Kaczorowskich.

Budynek posiada piętro, a od strony frontowej ozdobny portyk. Nad głównymi drzwiami umieszczono ozdobny napis ułożony przez ostatniego właściciela Włodzimierza Kaczorowskiego: „Szanuj Przeszłość. Przyszłość oddaj Bogu. Uczciwie pracuj na rodzinnym progu!”
Podczas odbierania majątku rodzinie Kaczorowskich w 1945 roku napis ten został zatynkowany i dopiero po kilkudziesięciu latach odtworzyli go członkowie wiejskiej „Solidarności”. W nienaruszonym stanie mimo zawieruchy wojennej i trudnych czasów po II wojnie światowej pozostał umieszczony na budynku herb (trzy włócznie) oraz orzeł w koronie.

Właściciel dworu i majątku w Przeczycy Włodzimierz Kaczorowski,
urodził się w 1870 r. Majątek objął w posiadanie po swym ojcu Henryku, który był m.in. fundatorem czteroklasowej szkoły w Przeczycy. Jako zachętę dla mającego objąć posadę nauczyciela w tej szkole oddał ze
swych gruntów 3 morgi pola. Jego syn Włodzimierz Kaczorowski który miał opinię człowieka wielkiej dobroci i utrzymywał bardzo przyjazne relacje z okolicznymi chłopami i udzielał wiejskiej ludności niezbędnej pomocy rozwinął szkołę do siedmioklasowej.

Włodzimierz Kaczorowski był także kolatorem przeczyckiego kościoła: ufundował razem ze swoją siostrą Aldoną trzy witraże oraz ofiarował w 1930 roku do kościoła duży obraz Serca Jezusowego własnego autorstwa (Włodzimierz był malarzem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych). Dziś ten obraz znajduje się w bocznym ołtarzu świątyni.

2 lutego 1945 roku rodzina Kaczorowskich została wyrzucona przez władze komunistyczne z majątku Przeczyca.

„Kaczorowscy otrzymali rozkaz opuszczenia domu w przeciągu dwóch godzin. Nie nie pozwolono im wówczas niczego ze sobą zabrać, nawet rzeczy osobistych. Była ostra śnieżna zima. Opuszczający dom rodzinny Włodzimierz Kaczorowski miał wtedy 75 lat. W zapadającym zmroku wraz z żoną Olgą szukał schronienia u zamężnej z lekarzem Edwardem Leją (1908–1986) córki Anny Danuty w Jodłowej. W 1945 r. Edward Leja założył w Jodłowej środek zdrowia, a w rok później izbę porodową. Z konieczności pełnił funkcję internisty, chirurga, pediatry i położnika. Pragnął powrócić do Kościana, gdzie praktykował przed II wojną światową, specjalizując się w neurologii psychiatrii, pełniąc funkcję lekarza, a później prymariusza w sanatorium neurologiczno-psychiatrycznym. Wobec sprzeciwu władz wojewódzkich osiadł w Jaśle. Zmarł 23 XII 1986 r. Na własne życzenie został pochowany w Przeczycy. Na grobowcu umieszczono tablicę z napisem: Edward Leja – lekarz medycyny – psychiatra – żołnierz 1939 r. – kapitan AK – wierny Bogu, Ojczyźnie i etyce lekarskiej” – napisał o historii rodziny Kaczorowskich z Przeczycy w jednym ze swoich artykułów prof. Włodzimierz Kaczorowski.

Po przymusowym opuszczeniu z majątku w Przeczycy Włodzimierz Kaczorowski przeniósł się do swej córki w Jaśle, gdzie zmarł w 1952 r.. Został pochowany zgodnie z życzeniem na cmentarzu w Przeczycy w grobowcu rodzinnym w którym spoczęła także jego żona Olga Kaczorowska (1891-1960).

W latach 60 XX wieku do dworku zostaje przeniesiona szkoła podstawowa im.  ks. dra Józefa Jałowego i do dzisiaj ma tutaj swoją siedzibę.

Spichlerz z zawalonym dachem fot. W. Topolski 2020

W bezpośrednim sąsiedztwie dworu, kilkanaście metrów od niego znajdują się resztki zabudowań gospodarczych m.in. murowany spichlerz na którym w połowie czerwca br. zawalił się dach. Dwór otacza park krajobrazowy ze starym drzewostanem. W pierwotnym zespole dworskim z II połowy XIX wieku obok dworu znajdowała się stajnia, piwnica, obora i drewniany spichlerz plebański.

Zdjęcia i film dworu Kaczorowskich w Przeczycy dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Topolskiego
Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w 2020 roku

Zdjęcia i film dworu Kaczorowskich w Przeczycy dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Topolskiego

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.