Brama wjazdowa do zamku w Zawadzie wiodąca przez dworski park usytuowana została przy drodze głównej Dębica – Rzeszów. Budynek bramy, która została wzniesiona na początku XIX wieku znajduje się na osi alei dojazdowej, wytyczonej przez środek parkowego założenia. Od wschodu i zachodu do bramy przylega mur ogrodzeniowy otaczający zamek i park.
Jednopiętrowy budynek bramy wzniesiony jest na rzucie prostokąta. Na poziomie parteru znajduje się arkadowy przejazd, który do lat 80. XX wieku był drogą szutrową, a w latach osiemdziesiątych został wyasfaltowany. Na bramie znajduje się wysoki i stromy czterospadowy dach, a do wschodniej strony budynku przylega współczesna parterowa dobudówka przykryta dachem pulpitowym, która w we wcześniejszym okresie użytkowana była jako kurnik.
Brama wybudowana jest z cegły, otynkowana, a dolna partia bramy obłożona jest kamiennymi ciosami. Brama pokryta jest dachem z ceramicznej dachówki. Na piętro bramy gdzie znajduje się jedno pomieszczenie o wymiarach ok. 2,5 x 4,5 metra prowadzą betonowo-drewniane schody.
W latach 80. XX wieku w pomieszczeniu na piętrze znajdowała się drewniana podłoga przykryta podobnie jak ściany paździerzowymi płytami. Brama wyposażona jest w dwuskrzydłowe, drewniane drzwi, natomiast jednoskrzydłowe drzwi na klatkę schodową wiodącą na piętro wykonane są z metalu.
Nad arkadowym przejazdem od strony drogi Rzeszów – Dębica na wysokości pomieszczenia na piętrze znajduje się małe prostokątne okienko a obok niego wąski pionowy otwór strzelnicy. Podobne okienko znajduje się od strony parku tutaj jednak już nie ma otworu strzelniczego.
Budynek bramy/ strażnicy był użytkowany zgodnie z przeznaczeniem do 1945 r. Po wojnie pomieszczenie nad bramą było zamieszkiwane do końca 1978 r. Po tym roku było już nieużytkowane. Po tym czasie zespół pałacowo — parkowy przejął Skarb Państwa, a następnie powstało tutaj Państwowe Gospodarstwo Rolne, funkcjonujące do roku 1992, które później przeszło pod Zarząd Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Rzeszowie.
W 1997 r. teren Państwowego Gospodarstwa Rolnego wzięła w dzierżawę osoba prywatna, która po 3 latach, a końcem 2000 r. nabyła je na własność. Obecnie zabytkowa XIX wieczna brama wjazdowa na dworski teren jest zamknięta.
© Ⓟ Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone/MMC