Karczma w Zawadzie jakiej nie znacie !

Karczma w Zawadzie przy trasie E-40 trasie Dębica – Rzeszów na wprost parku dworskiego i w niedalekiej odległości od zamku w Zawadzie została wzniesiona pod koniec XVIII wieku lub na początku wieku XIX. Licząca dziś ponad 220 lat karczma przechodziła różne okresy w swoim funkcjonowaniu od czasu świetności do totalnej ruiny. Dziś, wpisana w 1969 roku do rejestru zabytków nadal pełni pierwotną funkcję przydrożnej restauracji.

Parterowy drewniano-murowany budynek nakryty czterospadowym dachem pokrytym gontem liczący 240 metrów kwadratowych został wzniesiony na planie prostokąta o bokach o długości 20 x 12 metrów i znajdowało się w nim ogółem 9 pomieszczeń oraz piwnica. Pięć z tych pomieszczeń było wykorzystywanych na cele gościnno-gastronomiczne, natomiast cztery służyły jako pomieszczenia gospodarcze.

Obiekt od początku swojego istnienia do lat 30. XX służył jako przydrożna karczma w której aby się posilić i napoić konie zatrzymywali się kupcy zmierzający do Dębicy bądź w przeciwnym kierunku do Rzeszowa.
W pierwotnej wersji budynek miał niewielki ganek od frontu i wchodziło się do niej przez ten właśnie ganek do sieni i stąd do kolejnych pomieszczeń karczmy. W karczmie znajdowały się dwie duże sale w których najprawdopodobniej przyjmowano zatrzymujących się tutaj gości oraz kilka mniejszych pomieszczeń które służyły m.in. jako pomieszczenia gospodarcze.

W latach 30. XX wieku budynek na jakiś czas został przerobiony na mieszkania i kilka lat być może do czasów wojny funkcjonował w takim charakterze. W tym okresie obiekt mocno został zniszczony i popadł w ruinę co widoczne jest na zdjęciach z lat 50. i 60. XX wieku.

W latach 60. XX w. właścicielem karczmy był Państwowy Fundusz Ziemi a użytkownikiem Państwowe Grunty Rolne Zawada.

Intensywny remont karczmy nastąpił w końcówce lat 60. XX wieku, a w latach 70. XX karczma została częściowo przebudowana w stylu barokowym. W tym czasie dodano arkadowe, drewniane podcienia wsparte na drewnianych kolumnach stworzone m.in. na potrzeby kręconych tu filmów historycznych: „Ojciec królowej” i „Przypadki starościca Wolskiego”. Aktualnie w obiekcie działa restauracja.

© Ⓟ Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone/MMC

Dyskusja na FB

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.