Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Zakładowy Dom Kultury w Pustkowie Osiedlu. Tu wyświetlano „Szczęki”, „Winnetou” oraz filmy o Godzilli i można było obejrzeć kolorową telewizję.

Lata 70-te, to czas, gdy nie było Internetu, a w telewizji były tylko dwa programy. Kolorowe odbiorniki dopiero zaczęły się pojawiać w niektórych domach. Życie kulturalne w Pustkowie – Osiedlu odbywało się w Zakładowym Domu Kultury.

Była tam biblioteka, pomieszczenia gdzie odbywały się dodatkowe zajęcia z gry na instrumentach muzycznych, gry w szachy, kółko taneczne i kółko radiotechniki. Była tam też ogólnodostępna sala z telewizorem, gdzie wieczorami przychodzili Ci, którzy nie mieli telewizji w domu, więc tam mogli oglądać dziennik i film po dzienniku. Był też punkt „Ruch-u” z salką, gdzie można było się napić kawy, herbaty poczytać świeżą prasę i zagrać w szachy lub gry karciane. W Domu Kultury znajdowało się też kino, odremontowane na przełomie lat 60 tych i 70-tych.

Co prawda po remoncie krzesła w kinie były drewniane przez co bardzo niewygodne, ale kino cieszyło się dużą popularnością. Film, jaki sprowadzono na otwarcie kina to bardzo widowiskowa produkcja z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem „Kleopatra”. Dla młodszych wyświetlono film „Dzieci kapitana Granta”. Od tej pory sprowadzano do kina dwa filmy tygodniowo. Dla dzieci były dodatkowo poranki w każdą niedzielę o 9:00. Bardziej kasowe filmy, czyli nowości puszczano w soboty i niedziele, a mniej popularne we wtorki i środy. Nadmienię, że przed każdym filmem wyświetlano PKF czyli Polską Kronikę Filmową.

Był to taki czas, że na filmy kasowe często brakowało biletów, a kolejka po nie ustawiała się długo przed otwarciem kasy przez p. Edwarda Magierskiego. Z filmów, na które brakowało biletów to np.: „Żandarm się żeni” z Luisem de Funesem, filmy z serii niemieckiej „Winnetou”, „Szczęki” Spliberga, czy filmy katastroficzne „Płonący wieżowiec”, „Trzęsienie ziemi” lub „Tragedia Posejdona” . Dużym powodzenie cieszyły się też filmy z japońskiej serii o potworach, takie jak „Godzilla” czy „Terror Mechagodzilli”.

Zagraniczne filmy były reprezentowane przede wszystkim przez USA, Francję i Włochy i to te filmy, które pokazywały kapitalizm w „krzywym zwierciadle”. Oczywiście bardzo bogato była reprezentowana kinematografia ZSRR chwaląca jedynie słuszny ustrój socjalistyczny, a w miesiącu październiku to prawie tylko wyświetlano filmy z Kraju Rad. Nie można zapomnieć o filmach polskich. Wszystkie najważniejsze produkcje były wtedy na bieżąco prezentowane w naszym kinie. Pamiętam takie superprodukcje, jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Noce i dnie”, czy „W pustyni i puszczy”. Czasem do naszego kina zawitał jakiś znany aktor ze swoim występem, aby się spotkać z publicznością. Ja osobiście byłem na spotkaniu z Danielem Olbrychskim, Markiem Perepeczko i Kazimierzem Kaczorem.

Zakładowy Dom Kultury w Pustkowie-Osiedlu na pewno przyczynił się do szerzenia kultury i do rozwoju życia towarzyskiego. Szczególnie ważną rolę odegrało w tym kulturalnym życiu właśnie kino. Mało, która wioska mogła pochwalić się takim obiektem. Z łezką w oku wspominam seanse w kinie pustkowskim.

Eugeniusz Bomba

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.