Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

85. rocznica wybuchu II wojny światowej – 1 września 1939

Dziś obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski.

O godzinie 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, rozpoczynając tym samym napaść na Polskę. Obrona Westerplatte, która trwała siedem dni, stała się symbolem niezłomności i heroizmu polskiego żołnierza, który mimo miażdżącej przewagi wroga, walczył do ostatniej kropli krwi w obronie Ojczyzny.

Wśród bohaterów tamtych dni znalazł się również kapitan Mieczysław Słaby, lekarz, który jeszcze do sierpnia 1939 roku służył w Dębicy w 5. Pułku Strzelców Konnych. Urodzony 9 grudnia 1905 roku w Przemyślu, był człowiekiem o niezwykłej odwadze i poświęceniu. 4 sierpnia 1939 roku objął obowiązki lekarza w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pomimo bardzo skromnego wyposażenia medycznego, które zastał na miejscu, Słaby zorganizował prowizoryczną izbę szpitalną i zajął się opieką nad rannymi. Jego determinacja i oddanie były niezłomne, nawet gdy gabinet zabiegowy został zniszczony podczas bombardowania. Po kapitulacji Westerplatte, zamiast trafić do oflagu, został wysłany do Stalagu I A pod Królewcem, gdzie niósł pomoc zarówno jeńcom wojennym, jak i cywilom wywiezionym na roboty przymusowe.

Mieczysław Słaby, po powrocie do Polski w 1945 roku, kontynuował służbę jako major Ludowego Wojska Polskiego. Jednak w 1947 roku padł ofiarą brutalnych represji Urzędu Bezpieczeństwa, zmarł w wyniku tortur w więzieniu na Montelupich w Krakowie 15 marca 1948 roku. Jego życie i śmierć są tragicznym przykładem losu polskich patriotów w trudnych czasach powojennych.

Dziś, wspominając bohaterów września 1939 roku, pamiętajmy o ich poświęceniu, które stało się fundamentem walki o wolną Polskę. Niech ich niezłomna postawa będzie dla nas wszystkich inspiracją do dalszej pracy na rzecz Ojczyzny, abyśmy nigdy nie zapomnieli o cenie, jaką przyszło zapłacić za wolność i niepodległość.

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.