Prawie 300 czwartoklasistów rozpoczęło przygodę z programem edukacyjnym Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej, realizowanym przez Fundację Śnieżka

Z początkiem października 292 czwartoklasistów z 13 szkół podstawowych z gminy Dębica rozpoczęło warsztaty w ramach kolejnej edycji autorskiego projektu edukacyjnego Fundacji Śnieżka. W ciągu kilku najbliższych miesięcy uczestnicy zajęć będą poszerzać swoją wiedzę m.in. na temat roli pieniądza, zarządzania czasem, rynku pracy w kontekście przyszłych wyborów zawodowych oraz rozwijać kompetencje przyszłości takie jak: myślenie krytyczne, współpraca w grupie oraz wystąpienia publiczne.

W bieżącym semestrze roku szkolnego 2024/25 w warsztatach Przeogarniaczy udział biorą uczniowie z 13 szkół podstawowych gminy Dębica z miejscowości: Brzeźnica, Głobikowa, Gumniska, Latoszyn, Nagawczyna, Paszczyna, Podgrodzie, Pustków, Pustków Osiedle, Pustynia, Stasiówka, Stobierna i Zawada.

Od 2016 roku Fundacja Śnieżka, realizując w szkołach podstawowych autorski program edukacyjny, dba o pogłębianie wiedzy młodego pokolenia na temat szeroko pojętej przedsiębiorczości i wyposaża uczniów w umiejętności przygotowujące do wyzwań przyszłości. Projekt Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej ma za zadanie przybliżyć dzieciom z klas czwartych szkół podstawowych zagadnienia z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości oraz szeroko pojętych działań społecznych. Zajęcia w formule warsztatowej dostosowane są do wieku dzieci i oparte o aktywne formy nauki poprzez zabawę i współpracę.

Inwestycja w przyszłość

Pod okiem zapewnionego przez Fundację trenera uczestnicy warsztatów będą realizować autorski program w ramach pięciu bloków tematycznych, pogłębiając wiedzę na temat roli pieniądza, zarządzania czasem, rynku pracy w kontekście przyszłych wyborów zawodowych oraz rozwijając kompetencje przyszłości. W edukacyjnej przygodzie dzieciom towarzyszyć będą Zaradna Zosia, Przedsiębiorczy Przemek oraz Wyliczony Wojtek, którym głos użyczyli byli uczestnicy projektu.

Każdą edycję projektu „Przeogarniacze” wzbogacamy o tematy, które pomagają uczniom sprostać wyzwaniom przyszłości. W tym roku w scenariuszu zajęć, oprócz obecnych tu na stałe kompetencji związanych z przedsiębiorczością, zarządzaniem czasem czy cyberbezpieczeństwem, uwzględniliśmy położenie mocniejszego akcentu na zawody przyszłości oraz wprowadziliśmy pojęcie myślenia krytycznego – jednej z kluczowych kompetencji, mocno cenionej na rynku pracy, która pomoże uczniom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat – mówi Aleksandra Małozięć, Prezes zarządu Fundacji Śnieżka.

W ramach realizowanego programu dzieci będą uczestniczyć w wielu praktycznych ćwiczeniach, które wykorzystują nowoczesne metody nauczania oraz materiały dydaktyczne. Odpowiednio dobrane zadania wspierają również kreatywność, promują ideę współpracy oraz rozwijają kompetencje miękkie, m.in. wystąpienia publiczne i współpracę w grupie.
Projekt „Przeogarniacze” spotyka się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów i pozytywną oceną kadry nauczycielskiej szkół, które odwiedzamy. Dlatego ogromnie cieszy nas perspektywa dołączenia do programu kolejnego rocznika czwartoklasistów, tym razem ze szkół w gminie Dębica. Liczymy, że również i tym razem nasz projekt zostanie przez nich ciepło przyjęty i przysporzy im wiele radości z „ogarniania” nowych tematów i zdobywania nowych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu – dodaje Agnieszka Węgrzyn, Członek zarządu Fundacji Śnieżka.
Z każdą edycją rośnie grono absolwentów programu Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej. Obecnie liczy ono już 2087 czwartoklasistów, dla których Fundacja Śnieżka zrealizowała prawie 1300 godzin warsztatów.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.