Region. Dwóch zatrzymanych za nielegalne wykopaliska i przywłaszczenie zabytków archeologicznych

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o nielegalne prowadzenie poszukiwań zabytków archeologicznych. W trakcie realizacji policjanci zabezpieczyli monety z czasów XII i XVII wieku, denary rzymskie oraz inne przedmioty zabytkowe, których poszukiwanie i przechowywanie jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty.

Koordynator do spraw Przestępczości Skierowanej Przeciwko Dobrom Kultury Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uzyskał informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na oferowaniu do sprzedaży, za pośrednictwem Internetu, nielegalnie uzyskanych przedmiotów, mogących stanowić zabytki archeologiczne.


Sprawą natychmiast zajęli się kryminalnymi z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jeszcze tego samego dnia policjanci ustalili personalia sprzedającego zabytkowe przedmioty. Okazał się nim 34-latek z gminy Mogilany. W trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze potwierdzili, że oferowane do sprzedaży zabytki mężczyzna uzyskał z prowadzonych na własną rękę nielegalnych i niezgłoszonych poszukiwań. W toku dalszych czynności wyszło na jaw, że sprawca do swoich nielegalnych aktywności miał również wspólnika. Jak się okazało, był to 28-latek z Krakowa.
Realizując zebrane materiały, kryminalni w miejscu zamieszkania 34-latka i 28-latka, ujawnili i zabezpieczyli szereg przedmiotów stanowiących zabytki, które to mężczyźni pozyskali z prowadzonych amatorsko i bez zezwoleń poszukiwań.
Do najcenniejszych ujawnionych przedmiotów można zaliczyć kolekcję 300 sztuk monet srebrnych tj. denarów księcia Władysława Wygnańca, datowanych na XII wiek n.e., monety boratynki z XVII wieku n.e. oraz monety z czasów Imperium Rzymskiego.


W miejscach zamieszkania sprawców policjanci znaleźli również wiele innych monet z różnych okresów historycznych oraz przedmioty lub ich fragmenty, mogące stanowić zabytki archeologiczne, które zostaną przekazane do badań biegłemu specjaliście, celem określenia ich pochodzenia oraz wartości.
Sprawcy swoje poszukiwania prowadzili przy użyciu detektorów metali, w różnych miejscach, w szczególności na terenie województwa małopolskiego. Po skompletowaniu materiału dowodowego podejrzani usłyszeli, w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, zarzuty prowadzenia, wspólnie i w porozumieniu, bez wymaganego pozwolenia, poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków archeologicznych.
34-latek usłyszał też zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych, stanowiących własność Skarbu Państwa. Młodszemu z kolei został przedstawiony dodatkowy zarzut posiadania marihuany, której niewielkie ilości policjanci ujawnili u niego podczas przeszukania.
17 października br. prokurator Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, na wniosek Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru. Za popełnione przestępstwa 28 i 34-latkowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Przypominamy, że zgodnie z art. 109c Ustawy o ochronie zabytków, już samo poszukiwanie zabytków i prowadzenie w tym zakresie działalności wbrew obowiązującym przepisom, może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo.
Źródło: Policja.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.