Sesja popularnonaukowa „Usunięcie służebniczek dębickich z klasztoru przy ul. Krakowskiej 15 przez władze komunistyczne w 1954 r. w świetle dokumentów i wspomnień”

W poniedziałek 7 października 2024 r. o godz. 9.00 w Sali im. Bł. Edmunda Bojanowskiego pod kościołem klasztornym przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. W imię dobra społeczności powiatu dębickiego” – Usunięcie służebniczek dębickich z klasztoru przy ul. Krakowskiej 15 przez władze komunistyczne w 1954 r. w świetle dokumentów i wspomnień.
Wydarzenie jest kontynuacją zaplanowanych zadań: konkursów i inscenizacji historycznej, która miała miejsce 31.08.2024 r. Jest zarazem trzecim modułem w projekcie realizowanym wspólnie ze Zgromadzeniem Służebniczek Dębickich, Stowarzyszeniem im. Bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, Starostwem Powiatu Dębickiego i Miastem Dębica.

Głównym celem tych działań jest upowszechnienie wiedzy historycznej na temat okresu PRL-u, zwłaszcza mechanizmów działania komunistycznych władz państwowych wobec Kościoła, również tych, które odbiły się echem w środowisku lokalnym. Służy temu przypomnienie wydarzeń sprzed 70 lat związanych z ograniczaniem działalności żeńskich zgromadzeń zakonnych w ramach mało dziś znanej Akcji X2, w które wpisało się usunięcie służebniczek dębickich z ich domu macierzystego w Dębicy. Chcemy w świetle dokumentów i wspomnień świadków tamtych wydarzeń ukazać zmagania sióstr zakonnych z ówczesną rzeczywistością oraz zaangażowanie środowiska dębickiego w obronę służebniczek.

Dostrzegając postawy konkretnych ludzi, wywodzących się ze społeczności dębickiej, którzy stanęli po stronie sióstr, wspierali je swoją pomocą, narażając swoje życie, rodziny i dobra osobiste na represje ze strony władz, pragniemy im podziękować. Niejednokrotnie bowiem była to utrata pracy, majątku czy ostracyzm społeczny. Naszym celem jest również budowanie więzi między starszym i młodszym pokoleniem poprzez wspólne bycie razem, możliwość stawiania pytań i udzielania odpowiedzi. Dlatego też oprócz zaproszonych prelegentów tj. pracowników IPN oddział w Rzeszowie: dr hab. Mariusza Krzysztofińskiego i dr Edyty Adamczyk-Pluta oraz s. dr Agnieszki Skrzypek SBDNP, a także świadków wydarzeń „tamtych trudnych dni”, absolwentów ochronki sióstr służebniczek z 1954 roku, wezmą udział zainteresowani historią uczniowie szkół średnich i nauczyciele.
Źródło: Strona internetowa Sióstr Służebniczek Dębickich

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.