Previous slide
Next slide

Fotoplastikon, Kinoteatr „Bajka”, kino „Uciecha”, „Gumowiec”, „Kosmos”, „Śnieżka”. Niezwykła historia kina w Dębicy

Jedynym szerzej znanym archiwalnym zdjęciem kina w Dębicy jest fotografia z 1938 roku znajdująca się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego a pochodząca z  „Dodatku Literackiego” nr 289 z 17.10.1938 zatytułowana „Budynek kina z zewnątrz”. Ale jak się okazuje po dłuższej kwerendzie dokumentów o projekcjach filmów w Dębicy informowano już na początku XX wieku, a miejsca w których odbyły się te projekcje dziś mogą zaskakiwać. Tak samo jak fakt, że na przestrzeni ponad 120 lat kin w Dębicy, która nie była przecież metropolią było kilka i stanowiły one istotny element życia społeczno-kulturalnego miasta.

Dziś trudno określić, kiedy dokładnie odbył się pierwszy pokaz filmowy w Dębicy. Pewne wskazówki na ten temat znajdujemy w pracy magisterskiej Anety Góreckiej poświęconej dziejom I LO w Dębicy (wydanej przez redakcję „Ziemi Dębickiej” w 3 numerze „Zeszytów Dębickich”). Znajduje  się  tam wzmianka, że: „Dla uczniów  organizowane były  specjalne seanse filmowe w kinoteatrze auli „Sokoła”. Pokazy filmowe w Dębicy odbywały się także najprawdopodobniej w koszarach oraz na peronie pod zadaszeniem dworca kolejowego. Nową atrakcję jaką na początku XX wieku niewątpliwie był film można  było obejrzeć także w dzięki prężnie działającym w tamtych czasach kinom objazdowym i jarmarcznym.

Fotoplastikon, Kinoteatr „Bajka”, kino „Uciecha”

Pierwsze stacjonarne kino w Dębicy nazywane pierwotnie Fotoplastikonem, a potem kolejno funkcjonujące pod nazwą Kinoteatr „Bajka” i  Kino „Uciecha” powstało przed wybuchem I wojny światowej w roku 1913 w budynku przy ul. Kościuszki.  Licencję którą wystawiło Namiestnictwo Galicyjskie na prowadzenie fotoplastikonu w marcu 1913 roku otrzymało Towarzystwo Pomocy Przemysłowej w Dębicy, które reprezentował Franciszek Kubistal. Kino rozpoczęło działalność w budynku przy ul. Kościuszki. Sala kinowa miała 200 miejsc.

Po 16 latach, w 1929 roku Kinoteatr „Bajka” zmienił nazwę na Kino „Uciecha”. Właścicielem praw do prowadzenia kina w Dębicy było Polskie Zjednoczenie Mieszczan w Dębicy. Kino nadal było prowadzone w budynku Franciszka Kubistala przy ul. Kościuszki, a seanse filmowe miały miejsce w niedziele i poniedziałki w godzinach popołudniowo-wieczornych. W roku 1930 jako drugi podmiot obok Polskiego  Zjednoczenia Mieszczan w Dębicy posiadający koncesję na prowadzenie kina w Dębicy wystąpił Związek Legionistów Polskich i obie te instytucje, nie bez sporów wspólnie prowadziły kino do roku 1934, kiedy każda z nich osobno wystąpiła o koncesję. Koncesję otrzymał wówczas Związek Legionistów Polskich, który prowadził kino do roku 1939, do wybuchu wojny.

Podczas okupacji niemieckiej Niemcy zajęli kino i wyświetlali w nim niemieckie filmy propagandowe i fabularne. Po zakończeniu II wojny światowej i przejęciu władzy przez komunistów kino zostało znacjonalizowane i jako państwowe kino funkcjonowało do roku 1990.  Rodzina Franciszka Kubistala, który był przedwojennym właścicielem budynku w którym działało kino, odzyskała budynek na początku lat 2000. Od lat 90. XX wieku w części budynku gdzie funkcjonowała sala kinowa działał salon meblowy, w starej , 100-letniej części obiektu przez jakiś czas działała kawiarnia. Obecnie stara część budynku z wejściem od strony ul. Kościuszki jest od wielu lat nieużytkowana, natomiast przebudowywana intensywnie część od strony ul. Piekarskiej dziś wygląda zupełnie inaczej i pełni rolę budynku usługowo- handlowego.

Kino „Gumowiec” /Kino „Kosmos”/Kino „Radość”

W 1950 roku w Dębicy w Zakładzie Gum Jezdnych (Stomil) powstało kino „Gumowiec”, które zakończyło działalność w 1961 po utworzeniu przez firmę Zakładowego Domu Kultury i kina „Kosmos”. Przyzakładowe kino służyło głównie pracownikom zakładu i ich rodzinom. Przy kinie powołany został dyskusyjny klub filmowy i tworzone były różne zespoły artystyczne. Kino działało do lat 90. XX wieku po czym jego działalność została zawieszona. Jego reaktywacja miała miejsce w oku 1997. Kino działało przez kolejne 23 lata do 2020 roku kiedy  jego działalność została zakończona. W 2023 roku w budynku dawnego kina „Kosmos” przy ul. Lisa Kuli rozpoczęło działalność Kino „Radość” prowadzone przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość (od 2020 funkcjonujące pod nazwą Stowarzyszenie Radość w Dębicy).

Kino „Śnieżka”, Kina Letnie w Dębicy

W dawnym budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Bojanowskiego 18 który działał do 1939 roku po wojnie od lat 50.XX wieku działał najpierw Powiatowy Dom Kultury, a później Dom Kultury Zakładów Mięsnych w Dębicy. W 1955 roku obiekt przejęła Wytwórnia Urządzeń Chłodniczych i uruchomiła w nim m.in. kino Gryf przy którym w późniejszych latach zaczął działać dyskusyjny klub filmowy. W 1995 roku dom kultury przejęło miasto i od tamtego czasu placówka z Kinem „Śnieżka” funkcjonowała jako placówka Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Po przeprowadzonym w 2022 roku kapitalnym remoncie ponad 100-letniego budynku Domu Kultury „Śnieżka” przeniesiono tutaj kino z budynku kina Kosmos przy ul. Lisa Kuli.

Od kilku lat w Dębicy w sezonie letnim działąją także kina letnie organizowane m.in. w Parku Sokoła przy ul. Bojanowskiego przez lokalny samorząd we współpracy z firmami Tikkurila i Śnieżka.

© Ⓟ

Podziel się z innymi

Shares

Ile wynosi twoja pensja "na rękę"?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.