Previous slide
Next slide

Nagoszyn. Z dziejów poddębickiej miejscowości (cz.4)

Widok zachodzącego słońca nad Nagoszynem (1 XII 2024).

Stare dokumenty, spisane na kartach wspomnienia, dawne kroniki, archiwalne mapy, wycinki z gazet, zamknięte w archiwach akta, pożółkłe fotografie – wszystko to składa się na historię poszczególnych miejscowości. Pośród nich niezwykle cennym źródłem są kronikarskie zapiski. Tak również jest w przypadku Nagoszyna i jego kroniki parafialnej.

Pożółkłe karty

Na przestrzeni XIX wieku nastąpił znaczący wzrost świadomości historycznej i archiwalnej. Pojawiło się szereg przepisów, które porządkowały mocno zapuszczoną dotąd sferę administracji zarówno państwowej jak i kościelnej. W przypadku tej ostatniej szczególną rolę przywiązywano do ksiąg parafialnych, a pośród nich do prowadzenia kroniki, Zwyczaj zakładania oddzielnych ksiąg będących kronikami parafialnymi pojawił się w XVIII stuleciu. Wyglądem zewnętrznym przypominały inne księgi metrykalne wyróżniające się najczęściej znacznym formatem, twardymi oprawami, a także lepszej jakości papierem. W wieku XIX stały się powszechnym elementem parafialnej kancelarii. Na terenie diecezji tarnowskiej jej administrator, ks. Jan Fukier (1769–1849) wydał 6 II 1829 r. rozporządzenie nakazujące prowadzenie kronik parafialnych, a które w dużej mierze powtórzył 23 II 1845 r. biskup tarnowski Józef Wojtarowicz (1791–1875). Kronika parafii Nagoszyn jest jednak znacznie późniejsza. Powstała bowiem dopiero w 1 połowie wieku XX, jednakże jej pierwsze zapisy opowiadają o okolicznościach powstania parafialnej wspólnoty. Poniżej zaprezentowano ich fragment.

Wyimki z kroniki

„W Imię Boże! W r.[oku]* 1792 właściciel Nagoszyna i Korzeniowa p.[an] Liński zakupił w Ropczycach drewniany kościół św.[iętej] Barbary i przeniósłszy go do Nagoszyna wystarał się o ks. Kapelana. W lipcu 1793 r.[oku] przybył jako pierwszy kapelan ks.[iądz] Tomasz Chwastowicz. Następny właściciel Nagoszyna Mieczysław hr.[abia] Grocholski udotował Kapelanie w Nagoszynie, ofiarując na własność 2 morgi 198 sążni gruntu dworskiego wraz z wszystkimi budynkami na tymże gruncie się znajdującymi, ponadto zobowiązał się składać do rak każdorazowo ks.[iędza] kapelana 52 f.[lorenów] 50 rocznie na utrzymanie ks.[iędza] kapelana, w areszcie przyjął na siebie i na wszystkich następujących właścicieli Nagoszyna patronat nad Kościołem i Kapelanią lokalną w Nagoszynie z wszelkiemi prawami i obowiązkami, według przepisów istniejących do patronatu przywiązanemi. Zamiast dziesięciny z gruntów dworskich ofiarował Kapelanii w Nagoszynie 30 morgów 223 sążni kwadratowych gruntu ornego i płacił corocznie z góry Ks.[iędzu] Kapelanowi 37 fl.[orenów] 80 wal.[uty] austr.[iackiej] na drzewo opałowe (c.k. Ministerstwo Stanu w Wiedniu, reskrypt z dn.[ia] 19 września 1862. L. 9858/2185). Tak więc Ks.[iądz] Kapelan otrzymał od Grocholskiego wszystko, co było potrzebne do ustanowienia samoistnej expozytury w Nagoszynie, jako filii odległego o 8 km [kilometrów] macierzystego Kościoła parafialnego w Przecławiu. Takiż stan był i za następnych właścicieli Nagoszyna bar.[onów] Konopków, a Ks.[iądz] Kapelan z polecenia władzy kościelnej pełnił obowiązki duszpasterskie nad mieszkańcami Nagoszyna. Szkołę w Nagoszynie założył w r.[oku] 1846 Ks.[iądz] Jan Książek miejscowy Kapelan a mieściła się na plebanii. Uczęszczały do niej dzieci z Nagoszyna, Bobrowej i Korzeniowa. Z czasem za ks.[iędza] Stanisława Grajewskiego wybudowała gmina nowy, drewniany budynek szkoły a Ks.[iądz] Andrzej Cebula zburzył starą, drewnianą plebanię, wznosząc nową, murowaną. Dn.[ia] 6 maja 1887 za duszpasterstwa Ks.[iędza] Stanisława Gajewskiego właściciel Nagoszyna Baruch Schmindling wykupił prawo służebności bezpłatnego poboru z lasów dóbr Nagoszyn 12 sągów drzewa opałowego na rzecz tutejszej expozytury, dając, jako ekwiwalent w całkowite, wieczyste użytkowanie na własność Kapelanii w Nagoszynie 7 morgów 800 sążni lasu (C.K.Namiestnictwo we Lwowie z dn.[ia] 6 lipca 1887 r.[oku] L. 353/3). Za poprzednika zaś x. Stanisława Gajewksiego tj. Ks.[iędza] Antoniego Bryndzy ten sam właściciel Nagoszyna Baruch Schmindling wykupił prawo paszy przysługujące tutejszej Kapelanii, dając na wieczystą własność Kapelanii 4 morgi gruntu (C.K. Namiestnictwo we Lwowie 17 kwietnia 1874 r. L. 1503).

W r.[oku] 1903 za duszpasterstwa Ks.[iędza] Marcina Zuziaka z powodu znacznego oddalenia wyłączono z parafii przecławskiej drugą wioskę Bobrową i przyłączono do kościoła filialnego w Nagoszynie.

W r.[oku] 1908 za Ks.[iędza] Błażeja Potoczka powzięto zamiar budowy nowego Kościoła, bo stary dla tak powiększonej parafii już nie wystarczał. C.K. Starostwo w Ropczycach L.:96/9 z dn.[ia] 7 stycznia 1909 r.[oku] zarządziło konkurencję na budowę nowego Kościoła, która miała być złożoną w 10 latach! Koszta obliczono na 75.000 Kor.[on] austriackich, z czego gmina Nagoszyn miała złożyć 37.307 K[oron] 10 h., gmina Bobrowa 9.606 K.[oron]66 h. Niestety w r.[oku] 1914 wybuchła wojna światowa, mężczyźni zdolni do broni poszli do wojska i na front, w domu zostały kobiety i dzieci, nic dziwnego, że o budowie Kościoła myśleć nie było można. W r.[oku] 1918 zmartwychwstała nasza ojczyzna Polska wolną została, znikły zabory i znowu znaleźliśmy się jako wolni w gronie narodów i państw Europy. Dzięki mądrej polityce tzw. Komitetu Narodowego w Paryżu z Romanem Dmowskim i Ignacym Paderewskim na czele zasiedli wyżej wymienieni przy stole Kongresu w Wersalu, kładąc swoje podpisy. Niemcy upokorzone, Austro-Węgry rozebrane, Rosja zbolszewiczała a nasz generał Józef Haller prowadzi wojska polskie z Francji do Polski. Niestety władzę najwyższą w Polsce jako naczelnik otrzymał Józef Piłsudski, zwolennik Niemiec i Austryi. Toteż pierwsze kroki i ustawy polskie noszę cechą jego ideowości tj. socjalizmu i kumania się z Niemcami (Kessler). W r.[oku] 1919 – 11 października umiera X. Błażej Potoczek, zapisując cały swój majątek na budowę nowego kościoła – niestety wskutek dewaluacji pieniędzy na marne to wszystko poszło. Następcą jego został Ks.[iądz] Jan Pięta.

W r.[oku] 1920 wybuchła straszna wojna Polski z Rosją bolszewicką. Bolszewicy przyszli prawie pod Warszawę zajmując większą część Polski. Z Warszawie pouciekali posłowie państw obcych, został tylko przed.[stawiciel] Ojca św.[iętego] Benedykta XV. Achilles Ratti, który potem w r.[oku] 1922 został wybrany papieżem i przyjął imię Piusa XI. Dzięki ofiarności krwi polskiej, wskazówkom Francuzów, a zwłaszcza opiece Królowej Korony Polskiej Maryi, 15 sierpnia 1920 pokonano bolszewików pod Warszawą, stał się tzw. Cud nad Wisłą”.

[…]

Ciąg dalszy nastąpi
*Rozwinięcia w nawiasach kwadratowych pochodzą od autora tekstu. Zachowana została pisownia oryginału.

Arkadiusz Więch

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.