Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Ruszyły odprawy na nowym przejściu granicznym Malhowice-Niżankowice

21 grudnia odbyła się uroczystość otwarcia przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowicach. Jest to piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie granicy. Służby graniczne i celne Polski i Ukrainy pracują w jednym miejscu.

Gospodarzem wydarzenia była Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul. W uroczystości wzięli udział Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w MSWiA, Marcin Łoboda, sekretarz stanu w MF-Szef KAS oraz parlamentarzyści, szefowie służb, przedstawiciele samorządów oraz władz Ukrainy. Delegacji ukraińskiej przewodniczył Serhiy Derkach, wiceminister ds. rozwoju wspólnot terytoriów Ukrainy.

Straż Graniczną reprezentował gen. dyw. SG Robert Bagan, Komendant Główny Straży Granicznej oraz gen. bryg. SG Tomasz Zybiński, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG. Obecni byli także funkcjonariuszki i funkcjonariusze, którzy będą pełnić służbę na nowo otwartym przejściu granicznym.

Delegacje zapoznały się z infrastrukturą przejścia granicznego oraz sprzętem jakim dysponują poszczególne służby. Funkcjonariusze SG odprawili pierwszych podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Ministrowie przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju przedstawicielom służb, które będą realizować zadania na przejściu granicznym.  

Nowo otwarte przejście graniczne Malhowice–Niżankowice usytuowane jest około 12 kilometrów od Przemyśla. Całodobowo będą dokonywane tutaj kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe (z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej). Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego tj. samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. Odprawa służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy odbywa się w obiektach zlokalizowanych w całości po polskiej stronie granicy. To trzecie przejście graniczne tego typu na Podkarpaciu (po Krościenku i Budomierzu). Na terenie przejścia, na każdym z kierunków znajduje się po 8 pasów odpraw, w tym przeznaczone do odprawy samochodów osobowych, autobusów oraz dyplomatów. W infrastrukturze drogowego przejścia znajdują się budynki kontroli szczegółowej, terminale odpraw autobusów, pomieszczania administracyjne dla każdej ze służb oraz kojce dla psów służbowych.

Historia budowy przejścia w Malhowicach:
Starania o utworzenie przejścia granicznego w tym miejscu trwały już od 1995 r. W 2012 r. w drodze wymiany not dyplomatycznych podpisane zostało polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego. W latach 2017-2018 opracowano dokumentację projektowo-budowlaną i wykonawczą, a roboty budowlane i zakup wyposażenia realizowane były w okresie 2021-2024 r. W grudniu 2024 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 145 mln złotych.
Od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim odprawionych zostało ponad 10,3 mln podróżnych oraz ponad 2,1 mln pojazdów. Średnio w ciągu doby odprawianych jest ponad 29 tys. podróżnych oraz blisko 6 tys. pojazdów. Wartość odprawionych towarów przekracza 70 mld złotych.
Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Podziel się z innymi

Shares

Gdzie planujecie spędzić Święta Bożego Narodzenia ?
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.