Pilzno. Jedyny ślad ich miłości to napis wyryty na ceglanym murze – historia nieszczęśliwego uczucia z czasów I Wojny Światowej

W czasach, gdy świat pogrążył się w chaosie pierwszej wojny światowej, małe miasteczka takie jak Pilzno stały się sceną dla ludzkich dramatów, które przenikały przez granice narodów i armii. Wśród nich rozegrała się historia miłości austriackiego żołnierza i młodej dziewczyny, która na zawsze odmieniła losy ich rodzin. Jedyny ślad jaki pozostał po ich miłości odnaleziono na ceglanym murze. Podczas remontu jednego z domów w miasteczku znaleziono wyryty na napis „Für Zofia – meine Ewigkeit”.

Był rok 1915, kiedy do Pilzna wkroczył oddział austriackiej armii. Miasto, choć stosunkowo spokojne, odczuwało skutki wojny – brakowało żywności, a mieszkańcy żyli w strachu przed kolejnymi poborami i zniszczeniami. Jednym z żołnierzy był młody Wilhelm Bauer, niespełna 22-letni student filozofii z Wiednia, który zmobilizowany do wojska, wyruszył na front z mieszanką strachu i obowiązku.

Wilhelm poznał Zosię w zupełnie przypadkowych okolicznościach. Dziewczyna, zaledwie 19-letnia córka miejscowego dekarza, zbierała drewno na opał w ruinach zniszczonej przez artylerię stodoły. Widząc ją zmagającą się z ciężarem, Wilhelm podszedł, by pomóc, choć jego mundur i obca mowa wzbudziły początkowo nieufność. Mimo bariery językowej, ich spojrzenia mówiły więcej niż słowa.

Przez kolejne miesiące Wilhelm i Zofia spotykali się potajemnie. Chociaż Wilhelm ryzykował życie, zbaczając z przydzielonych mu obowiązków, a Zofia narażała się na gniew mieszkańców, miłość, jaka między nimi zakwitła, zdawała się przekraczać wszelkie podziały. Wilhelm uczył Zofię niemieckiego, a ona opowiadała mu o polskich tradycjach, snując marzenia o czasach pokoju. Dziewczyna pewnego razu zaprowadziła go do kościoła górującego nad miastem, Tam poprosił ją o rękę. Zosia zgodziła się i obiecała mu, że będzie czekać na niego do końca swoich dni. Wilhelm pisał dla niej wiersze, które przemycał wśród chleba dostarczanego do ich jednostki. Jeden z nich, zatytułowany „Mój cudowny Anioł z Pilzna” dziewczyne długie lata przechowywała na pożółkłej kartce papieru.

Tragiczny finał
Niestety, ich szczęście nie mogło trwać wiecznie. Wiosną 1916 roku Wilhelm został wezwany do udziału w ofensywie na wschodnim froncie. Pożegnanie odbyło się w nocy, wśród ruin starego młyna. Wilhelm obiecał, że wróci, a Zofia wręczyła mu srebrny medalik z wizerunkiem Matki Boskiej, prosząc, by go chronił i pamiętał o niej.

Kilka miesięcy później dotarła do dziewczyny wiadomość o śmierci ukochanego. Poległ podczas walk, próbując ratować rannego towarzysza. Wiadomość ta złamała serce Zofii, która do końca życia nosiła przy sobie listy i wiersze ukochanego i wciąż czekała na niego, wierząc że wróci. Nigdy nie wyszła za mąż, często można było ją spotkac w kościele gdzie Wilhelm poprosił ją o rękę.


Legenda o Wilhelmie i Zofii przetrwała w Pilźnie przez wiele powojennych lat. Ludzie wspominali ich historię długi czas, aż upływający czas zatarł w pamięci ich losy. Parę lat temu w jednej z bocznych uliczek Pilzna, na ceglanym murze odkryto wyryty napis: „Für Zofia – meine Ewigkeit” – „Dla Zofii – moja wieczność”.

Podziel się z innymi

Shares

Czy weźmiesz udział w tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.