Dzień Kobiet w Dębicy za PRL-u: goździki, pończochy i gigantyczne kolejki przed Kwiaciarnią „U Szeli”

Dzień Kobiet w czasach PRL-u miał wyjątkowy charakter, szczególnie w zakładach pracy, które dbały o utrzymanie tradycji tego święta. W dębickich fabrykach i zakładach produkcyjnych obchodzono go z wielką pompą – nie tylko jako okazję do złożenia życzeń, ale także jako ważny element propagandy sukcesu socjalistycznego państwa.

Goździki i pończochy – symbol tamtych lat

W zakładach pracy 8 marca był dniem, kiedy każda pracownica mogła liczyć na upominek – najczęściej w postaci czerwonego goździka i pary pończoch. Był to symboliczny gest, który miał podkreślić szacunek dla kobiet, choć w rzeczywistości często stanowił jedną z nielicznych okazji, by otrzymać trudno dostępne dobra. Pończochy były towarem deficytowym, a ich podarowanie miało wymiar niemal luksusowy.

Uroczyste akademie i życzenia od kierownictwa

Obchody Dnia Kobiet w dębickich zakładach nie ograniczały się jedynie do wręczania prezentów. Organizowano uroczyste akademie, podczas których kierownictwo zakładów składało życzenia wszystkim paniom, dziękując im za ciężką pracę i zaangażowanie. Często były to podniosłe przemowy, pełne odniesień do socjalistycznych wartości i roli kobiet w budowie lepszego jutra.

Nieodłącznym elementem tego dnia była również kawa, herbata oraz ciasto – zazwyczaj serwowane w zakładowych świetlicach czy stołówkach. Mężczyźni pracujący w zakładach nieraz tego dnia starali się wyręczać swoje koleżanki w niektórych obowiązkach, choć zazwyczaj w formie symbolicznej.

Pamięć o Dniu Kobiet w Igloopolu

W dębickim Igloopolu Dzień Kobiet był szczególnie celebrowany. Dyrektor zakładu, Edward Brzostowski, zawsze pamiętał o tym święcie i dbał, by każda kobieta pracująca w zakładzie czuła się wyróżniona. Organizowano oficjalne spotkania, podczas których Brzostowski osobiście składał życzenia pracownicom, podkreślając ich wkład w rozwój zakładu. Było to dla wielu kobiet wyjątkowe wyróżnienie i dowód uznania.

Ulice pełne dekoracji i świąteczny nastrój w szkołach

Dzień Kobiet był widoczny nie tylko w zakładach pracy, ale i na ulicach miasta. W Dębicy pojawiały się okolicznościowe plakaty propagandowe, na których podkreślano rolę kobiet w społeczeństwie socjalistycznym. Udekorowane witryny sklepowe oraz transparenty z hasłami wdzięczności dla kobiet dodatkowo budowały atmosferę tego święta.
W szkołach również nie zapominano o 8 marca. Dzieci przygotowywały laurki i uczyły się piosenek poświęconych temu dniu. Jedną z popularniejszych była piosenka „Marzec, marzec znalazł grosik srebrny, teraz, teraz będzie mu potrzebny. Do kwiaciarni marzec pobiegł, kupić kwiatka na Dzień Kobiet”, którą najmłodsi chętnie śpiewali podczas akademii i szkolnych uroczystości.

Kolejki po goździki w jedynej kwiaciarni w mieście

Dzień przed świętem w kwiaciarni u Szeli, jedynej wówczas w Dębicy, ustawiały się gigantyczne kolejki mężczyzn chcących kupić goździki dla kobiet. Było to miejsce, gdzie od wczesnych godzin porannych panował tłok i gwar, a każdy pragnął zdobyć kwiaty, by wyrazić swoją wdzięczność i sympatię. Zakup goździka był niemal obowiązkiem, a jego wręczenie stanowiło nieodłączny element obchodów Dnia Kobiet w PRL-u.

Świąteczna atmosfera w innych zakładach i szkołach

Podobna uroczysta atmosfera panowała nie tylko w Igloopolu, ale również w innych dębickich zakładach, takich jak Stomil, Polifarb czy WUCH. We wszystkich tych miejscach obchodzono Dzień Kobiet z należytą oprawą – były kwiaty, życzenia i wspólne spotkania przy ciastku i kawie. Nie inaczej było w szkołach, gdzie nauczycielki i pracownice administracyjne również otrzymywały serdeczne życzenia od uczniów i kolegów z pracy.

Życzenia z najwyższych szczebli i uroczysty nastrój w urzędach

Dzień Kobiet był także okazją do składania oficjalnych życzeń przez władze partyjne i państwowe. W radiu i telewizji można było usłyszeć przemówienia podkreślające zasługi kobiet w budowaniu socjalistycznej ojczyzny. Władze dziękowały kobietom za ich pracę, zaangażowanie i trud włożony w rozwój kraju.
Podniosła atmosfera panowała również w dębickich urzędach. Urzędniczki otrzymywały symboliczne kwiaty, a w wielu miejscach organizowano krótkie spotkania przy kawie i słodkościach. Była to chwila, w której pracownice administracji mogły poczuć się docenione, choć na co dzień ich praca często pozostawała w cieniu.

Wspomnienia pełne nostalgii

Choć Dzień Kobiet w PRL-u miał swój propagandowy wydźwięk, dla wielu kobiet pracujących w dębickich zakładach pozostaje on miłym wspomnieniem. Był to dzień wyróżnienia, chwilowego oderwania się od trudów codzienności i wspólnego świętowania w gronie koleżanek z pracy. Wielu wspomina tamten czas z sentymentem, nawet jeśli ówczesne gesty miały w sobie nutę oficjalnej pokazowości.
Dziś Dzień Kobiet wygląda inaczej, ale jedno pozostaje niezmienne – to wciąż okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla wszystkich kobiet, niezależnie od czasów, w jakich przyszło im żyć i pracować.

W Stomilu kobiet stanowiły znaczną część załogi. fot. Ryszard Łątka

Podziel się z innymi

Shares

Ile wynosi twoja pensja "na rękę"?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.