Previous slide
Next slide

Niezwykła historia Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolnego, słynnego PBRol – u, w Latoszynie

W latach 80-tych Dęica była prężnie działającym ośrodkiem przemysłowym. Wiele zakładów budowało własne osiedla mieszkaniowe. Zadania te zlecało Przedsiębiorstwu Budownictwa Rolnego w Latoszynie zwane do dziś PBRol-em. W chwilach największego rozwoju firma zatrudniała ponad 500 osób.

Brama wjazdowa do PBRol-u, stan luty 2014. Fot. Henryk Mazurkiewicz

Po zakończeniu II wojny światowej, zgodnie z dekretem PKWN, dwór w Latoszynie przeszedł radykalną przemianę. Rozparcelowano około 300 ha ziemi, które trafiły w ręce forlanu, biedoty wiejskiej oraz aktywu – co miało symbolizować nową, powojenną rzeczywistość społeczno-gospodarczą.

Słynny kiosk obok bramy wjazdowej do przedsiębiorstwa. Można było tu kupić bułki, pasztetową i od czasu do czasu piwo! Fot. Henryk Mazurkiewicz

W latach 1953–1955, w czasach kolektywizacji, na terenie dawnego dworu powstała Spółdzielnia Produkcyjna. Mimo że zarząd, w skład którego wchodzili Bronisław Susz, Jan Wójcik i Mikołaj Damiłyszyn, miał ambitne plany, rzeczywistość okazała się trudna – chłopi, którzy oddali ziemię, nie przychodzili do pracy. Wobec tego na zbiorach ziemniaków, buraków cukrowych i innych ziemiopłodów polegano na wsparciu wojska, pracowników dębickich zakładów przemysłowych oraz uczniów szkoły podstawowej w Latoszynie.

Fot. Henryk Mazurkiewicz

Rok 1956 przyniósł likwidację spółdzielni, co otworzyło nowe perspektywy dla miejscowej infrastruktury. Na bazie historycznych budynków poddworskich, już w 1950 roku utworzono Zakład Remontowo-Budowlany działający pod patronatem wydziału rolnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie oraz Wojewódzkiego Zarządu PGR. Jego zadaniem było m.in. budowanie agronomówek, kuźni oraz zlewni mleka – początkowo w powiecie dębickim, a później w całym województwie rzeszowskim.

Przełomowym momentem była inicjatywa Zjednoczenia Budownictwa Rolnego w Rzeszowie, która w 1965 roku zainicjowała powstanie Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolnego w Latoszynie (PBRol). Nowo powstała firma, ulokowana w odrestaurowanych budynkach poddworskich, specjalizowała się w ślusarstwie i budownictwie rolnym. Po reformie administracyjnej w 1975 roku zakres jej działalności rozszerzył się o budowę chlewni, obór i magazynów na terenie województwa tarnowskiego. Dynamiczny rozwój nie ominął także inwestycji mieszkaniowych – PBRol z powodzeniem realizował projekty budowy mieszkań spółdzielczych w Dębicy i Tarnowie.

Śnieżynka – symbol Kombinatu Rolno-Przemysłowego ,,Igloopol” przypominała nie tylko mieszkańcom osiedla Słoneczne, czyim dziełem jest część Dębicy, położona za torami kolejowymi. fot. Gadżety Igloopolu

Modernizacja przedsiębiorstwa, przeprowadzona w latach 1974–1978, przyniosła znaczące zmiany: oddano do użytku nowy biurowiec, wybudowano nowoczesne zakłady ślusarskie i elektryczne, co pozwoliło firmie na dalszy rozwój. Lata 80. okazały się okresem prawdziwego boomu – zatrudnienie wzrosło do około 500 osób, a przedsiębiorstwo przeszedło na budownictwo ogólne, realizując setki zleceń na budowę mieszkań dla tak dużych kontrahentów jak Igloopol, WUCH, Lakiery, Stoomil czy Zakłady Mięsne w Dębicy. W szczytowym okresie PBRol oddawał rocznie od 200 do 240 mieszkań.

Zmieniające się warunki rynkowe jednak nie ominęły firmy – w 1996 roku, w związku z malejącym zapotrzebowaniem na budownictwo, wojewoda tarnowski zdecydował o likwidacji przedsiębiorstwa. Co istotne, PBRol zakończył swoją działalność bez zadłużenia. Proces likwidacji zakończył się publicznym przetargiem, z którego uzyskane środki przekazano Skarbowi Państwa. Na gruzach dawnego PBRolu narodziło się dziesięć prywatnych podmiotów gospodarczych, działających w różnych branżach.

Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i Edward Brzostowski

Obecnie, historyczne budynki – w tym nowoczesny biurowiec, dawny dwór, lamus, kuźnia oraz zabytkowy park – stały się częścią spuścizny regionu, kiedyś nabyte przez Edwarda Brzostowskiego – byłego wiceministra rolnictwa, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej i rozpoznawalnego biznesmena. Jego decyzja o zakupie tych obiektów podkreśla, jak ważne były korzenie i przemiany, które kształtowały lokalną społeczność na przestrzeni dekad.

Pozostawiony bez opieki dwór w Latoszynie wśród miejscowej młodzieży nazywany jest „psycholem”
Wnętrze dworu w Latoszynie, stan obecny.

Historia PBRol w Latoszynie to opowieść o nieustannych transformacjach – od powojennych reform, przez kolektywizację i dynamiczny rozwój budownictwa, aż po likwidację i przekształcenie w prywatne inicjatywy. To świadectwo determinacji i zdolności adaptacyjnych mieszkańców regionu, którzy nieustannie reagowali na zmieniające się warunki ekonomiczne i społeczne.
W artykule wykorzystano informacje opracowane przez Tadeusza Świątka

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.