Previous slide
Next slide

Tak będzie wyglądał Rynek w Dębicy po przebudowie. Zobacz ZDJĘCIA

Dzisiaj poznaliśmy zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu architektoniczno-urbanistyczny  na projekt przebudowy Rynku w Dębicy. Jest nim RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa  z Konstancina – Jeziorna. Projekt stworzył zespół autorski w składzie : Patryk Zaręba, Joanna Szulczyk, Aleksandra Gajewska, Agnieszka Gasparska, Piotr Gasparski. Jak będzie wyglądał po przebudowie dębicki Rynek można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Twórcy projektu projektując nowy wygląd serca miasta położyli nacisk na kilka zagadnień. Na początek zwrócili uwagę na fakt, że obszar Rynku stanowiący historyczne serce miasta, aktualnie nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału.

Na ten stan rzeczy jak podkreślają projektanci wpływa m.in.: nadmierny udział rozwiązań dla ruchu jezdnego, mało czytelna struktura kompozycyjna i funkcjonalna, brak wyraźnych ram Rynku jako wnętrza urbanistycznego czy brak miejsc przeznaczonych na funkcje zewnętrzne m.in. ogródki restauracyjne, miejsce zabaw dla dzieci. Zwracają też uwagę na fakt zagospodarowania terenu przy użyciu nietrwałych materiałów o niskiej jakości (wszechobecna kostka betonowa) lub mało atrakcyjnej stylistyce (np. latarnie, fontanna, toaleta publiczna, muszla koncertowa).

Niniejszy projekt konkursowy ma na celu przywrócenie rangi przestrzeni Rynku, jako najistotniejszej przestrzeni miasta, która stanowić będzie miejsce spotkań i integracji mieszkańców czy miejsca wydarzeń i uroczystości. Zmiany te odbywać się będą zarówno z pełnym poszanowaniem historycznej tożsamości miejsca m.in. poprzez odwołanie się do tradycyjnej stylistyki wyposażenia placu, stosowania tradycyjnych lokalnych, ponadczasowych materiałów jak i jednocześnie, z wprowadzeniem współczesnych rozwiązań będących odpowiedzią na wyzwania przyszłości m.in. rozwiązania z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury jako sposób na adaptację do zmian klimatu” – mówi Patryk Zaręba, główny projektant projektu nowego Rynku w Dębicy.

Wśród najistotniejszych propozycji projektowych dla nowego Rynku znalazły się :

– uczytelnienie struktury urbanistycznej Rynku poprzez wytworzenie ramy przestrzennej (pergola) w jego środkowej części i poprawę proporcji pomiędzy wielkością posadzki wnętrza a jego „ścianami”
– afirmacja lokalnej tożsamości poprzez odwołanie się do tradycyjnej stylistyki głównych elementów wyposażenia Rynku, stosowanie możliwie lokalnych i ponadczasowych materiałów
– stworzenie oprawy i miejsca dla wydarzeń społecznych, kulturalnych i wydarzeń oficjalnych w tym m.in. miejsca pod scenę, wyposażenie okazjonalne, odpowiedniego przedpola przed pomnikami.

– stworzenie warunków do codziennych spotkań i integracji mieszkańców, poprzez wprowadzenie licznego umeblowania m.in. ławek w różnych konfiguracjach (linearne, półkoliste, pojedyncze), w miejscach zacienionych i nasłonecznionych ,a także  stolików, trawnika użytkowo-rekreacyjna
– stworzenie przestrzeni spacerowej przebiegającej w obrębie terenu zieleni otaczającego centralną część Rynku
– zwiększenie powierzchni zieleni poprzez rozbiórki części nawierzchni

– zwiększenie ilości i jakości zieleni – posadzenie ok. 80szt. drzew , a także kilkunastu tysięcy szt. bylin i krzewów
– wdrożenie zasad projektowania biocenotycznego – stosowanie w przeważającej większości lokalnych grup roślin dostosowanych do lokalnych warunków siedliskowych, nawiązując tym samym do naturalnych ekosystemów. Pozwala to na zwiększenie trwałości, bujności i różnorodności nasadzeń, tworzy biotop dla licznych pożytecznych organizmów oraz zmniejsza nakłady na pielęgnację

– poprawa warunków mikroklimatycznych i hydrologicznych dzięki zatrzymaniu całości o wody opadowej na terenie,  w tym w zbiorniku retencyjnym, dzięki któremu możliwe będzie jej powtórne wykorzystanie na potrzeby nawadniania zieleni

– zastosowane zasad projektowania uniwersalnego – zapewnianie pełnej dostępności dla wszystkich grup użytkowników, poprzez odpowiedni dobór materiałów nawierzchniowych (gładkie, bez progów i schodów, wyczuwalne pasy krawędziowe) oraz dobór wyposażenia (w tym m.in. ławki z oparciami i podłokietnikami)

Za udostępnienie pełnych wizualizacji przebudowy dębickiego Rynku dziękujemy Pani Małgorzacie Rudawa RS Architektura Krajobrazu Konstancina – Jeziorna.

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.