Previous slide
Next slide

25 lat opery w Dębicy – niezwykła historia kultury w sercu Podkarpacia

Dębica, 2025 – To już ćwierć wieku, odkąd w Dębicy po raz pierwszy wybrzmiały dźwięki wielkiej opery. Dziś nikt już nie dziwi się, że w tym podkarpackim mieście wystawiane są dzieła Verdiego czy Moniuszki. Ale wszystko zaczęło się od odważnej wizji jednego człowieka – Pawła Adamka.

W 2000 roku, wbrew wszelkim schematom i ograniczeniom, ten pochodzący z Nowego Sącza muzyk, dyrygent i pedagog postanowił zrealizować coś, co wielu uważało za niemożliwe – wystawić operę w Dębicy. Pierwszym spektaklem było „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki. Przedstawienie przygotowane z udziałem lokalnych chórzystów i muzyków porwało publiczność i zainicjowało nową tradycję kulturalną w mieście.

Adamek, który związał się z Dębicą dzięki swojemu bratu – księdzu pracującemu w parafii Matki Bożej Anielskiej – od początku miał jeden cel: pokazać, że również w małym mieście można tworzyć wielką sztukę. Przez kolejne lata powstawały kolejne opery – m.in. „Straszny dwór”, „Halka”, koncerty galowe, spektakle oratoryjne. Ich jakość, skala i oddanie wykonawców sprawiły, że dębickie opery stały się zjawiskiem unikatowym w skali kraju.

Stefan i Dorota Bieszczad – od lat wspierają dębickie opery

Ogromny wpływ na rozwój tego przedsięwzięcia mają Stefan i Dorota Bieszczad, lokalny przedsiębiorca i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej, który od początku wspierał operowe działania nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie. – Nie wiedziałem, kim był pan Bieszczad, a on nie wiedział kim jestem ja. Poznaliśmy się po pierwszym spektaklu. Przyszedł do mnie i powiedział, że jeśli będę czegoś potrzebował, to mogę się odezwać. I tak zostało do dziś – wspomina Paweł Adamek.

Dzięki tej współpracy, opery mogły nie tylko powstawać co roku, ale także rozwijać się organizacyjnie – powstawały profesjonalne dekoracje, kostiumy, angażowano utalentowanych solistów, chóry, orkiestrę. Każdy spektakl stał się świętem nie tylko muzyki, ale też lokalnej wspólnoty.


Jubileuszowa opera 2025 – „Lombardczycy na pierwszej krucjacie” Verdiego

W tym roku, z okazji 25-lecia dębickich oper, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy przygotowały wyjątkową premierę – operę Giuseppe Verdiego „Lombardczycy na pierwszej krucjacie”. To monumentalne, choć rzadziej wystawiane dzieło włoskiego kompozytora opowiada o miłości, wierze i poświęceniu w czasach pierwszej wyprawy krzyżowej.

📍 Dom Kultury „Mors” w Dębicy
🗓 Terminy spektakli:

  • 1–4 maja (czwartek–niedziela), godz. 18:00
  • 10–11 maja (sobota–niedziela), godz. 18:00
  • 16 maja (piątek), godz. 19:00
  • 18 maja (niedziela), godz. 18:00
  • 23 maja (piątek), godz. 19:00
  • 24–25 maja (sobota–niedziela), godz. 18:00

🎟 Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie DK „Mors”.

Wykonawcy: W rolach głównych wystąpią utalentowani soliści: Joanna Zaucha, Alicja Płonka, Katarzyna Plewniak, Leopold Stawarz, Marcin Pokusa, Tomasz Furman, Jakub Stachula, Marcin Adamek i Michał Smoła. Towarzyszyć im będą Chór Parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Mielecka Grupa Wokalna oraz Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.

Zespół twórców:

  • Reżyseria: Jakub Bulzak
  • Kierownictwo muzyczne: Paweł Adamek
  • Scenografia: Grażyna i Wacław Jałowiec
  • Światło: Piotr Cynar, Dawid Pikor
  • Realizacja akustyczna: Sergiusz Smolnicki
  • Kostiumy: Barbara Zaborowska, Karolina Szymaszek

Dębica przez 25 lat stała się symbolem tego, że pasja, zaangażowanie i współpraca mogą stworzyć kulturę z najwyższej półki – niezależnie od wielkości miasta. Opery stały się częścią tożsamości lokalnej, a każde kolejne widowisko – dowodem na to, że sztuka może łączyć ludzi, inspirować i wzruszać.

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.