Dębica, 2025 – To już ćwierć wieku, odkąd w Dębicy po raz pierwszy wybrzmiały dźwięki wielkiej opery. Dziś nikt już nie dziwi się, że w tym podkarpackim mieście wystawiane są dzieła Verdiego czy Moniuszki. Ale wszystko zaczęło się od odważnej wizji jednego człowieka – Pawła Adamka.

W 2000 roku, wbrew wszelkim schematom i ograniczeniom, ten pochodzący z Nowego Sącza muzyk, dyrygent i pedagog postanowił zrealizować coś, co wielu uważało za niemożliwe – wystawić operę w Dębicy. Pierwszym spektaklem było „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki. Przedstawienie przygotowane z udziałem lokalnych chórzystów i muzyków porwało publiczność i zainicjowało nową tradycję kulturalną w mieście.

Adamek, który związał się z Dębicą dzięki swojemu bratu – księdzu pracującemu w parafii Matki Bożej Anielskiej – od początku miał jeden cel: pokazać, że również w małym mieście można tworzyć wielką sztukę. Przez kolejne lata powstawały kolejne opery – m.in. „Straszny dwór”, „Halka”, koncerty galowe, spektakle oratoryjne. Ich jakość, skala i oddanie wykonawców sprawiły, że dębickie opery stały się zjawiskiem unikatowym w skali kraju.

Ogromny wpływ na rozwój tego przedsięwzięcia mają Stefan i Dorota Bieszczad, lokalny przedsiębiorca i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej, który od początku wspierał operowe działania nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie. – Nie wiedziałem, kim był pan Bieszczad, a on nie wiedział kim jestem ja. Poznaliśmy się po pierwszym spektaklu. Przyszedł do mnie i powiedział, że jeśli będę czegoś potrzebował, to mogę się odezwać. I tak zostało do dziś – wspomina Paweł Adamek.
Dzięki tej współpracy, opery mogły nie tylko powstawać co roku, ale także rozwijać się organizacyjnie – powstawały profesjonalne dekoracje, kostiumy, angażowano utalentowanych solistów, chóry, orkiestrę. Każdy spektakl stał się świętem nie tylko muzyki, ale też lokalnej wspólnoty.
Jubileuszowa opera 2025 – „Lombardczycy na pierwszej krucjacie” Verdiego
W tym roku, z okazji 25-lecia dębickich oper, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy przygotowały wyjątkową premierę – operę Giuseppe Verdiego „Lombardczycy na pierwszej krucjacie”. To monumentalne, choć rzadziej wystawiane dzieło włoskiego kompozytora opowiada o miłości, wierze i poświęceniu w czasach pierwszej wyprawy krzyżowej.

📍 Dom Kultury „Mors” w Dębicy
🗓 Terminy spektakli:
- 1–4 maja (czwartek–niedziela), godz. 18:00
- 10–11 maja (sobota–niedziela), godz. 18:00
- 16 maja (piątek), godz. 19:00
- 18 maja (niedziela), godz. 18:00
- 23 maja (piątek), godz. 19:00
- 24–25 maja (sobota–niedziela), godz. 18:00
🎟 Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie DK „Mors”.
Wykonawcy: W rolach głównych wystąpią utalentowani soliści: Joanna Zaucha, Alicja Płonka, Katarzyna Plewniak, Leopold Stawarz, Marcin Pokusa, Tomasz Furman, Jakub Stachula, Marcin Adamek i Michał Smoła. Towarzyszyć im będą Chór Parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Mielecka Grupa Wokalna oraz Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.
Zespół twórców:
- Reżyseria: Jakub Bulzak
- Kierownictwo muzyczne: Paweł Adamek
- Scenografia: Grażyna i Wacław Jałowiec
- Światło: Piotr Cynar, Dawid Pikor
- Realizacja akustyczna: Sergiusz Smolnicki
- Kostiumy: Barbara Zaborowska, Karolina Szymaszek
Dębica przez 25 lat stała się symbolem tego, że pasja, zaangażowanie i współpraca mogą stworzyć kulturę z najwyższej półki – niezależnie od wielkości miasta. Opery stały się częścią tożsamości lokalnej, a każde kolejne widowisko – dowodem na to, że sztuka może łączyć ludzi, inspirować i wzruszać.