Analiza kolorów tęczówki oczu u ludności regionu dębickiego

Wprowadzenie

Kolor tęczówki oczu to cecha fenotypowa, która odgrywa ważną rolę w genetyce człowieka. Jest to zjawisko złożone, w którym na decyzję o ostatecznym kolorze oczu wpływają różnorodne czynniki genetyczne, w tym geny OCA2 oraz HERC2. Genotyp człowieka warunkuje wytwarzanie melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za barwę oczu. Warto dodać, że rozkład kolorów tęczówki zmienia się w zależności od regionu geograficznego, co sprawia, że analiza tej cechy na poziomie lokalnym, np. w regionie dębickim, może przynieść interesujące wyniki.

Celem artykułu jest przedstawienie analizy kolorów tęczówki oczu mieszkańców regionu dębickiego na tle ogólnopolskim, a także wskazanie możliwych czynników wpływających na taki stan rzeczy.

Metodologia

Badanie przeprowadzono na grupie 500 mieszkańców powiatu dębickiego, w tym mieszkańców samego miasta Dębica oraz okolicznych wsi i mniejszych miast. Dane uzyskano na podstawie obserwacji wizualnej oraz zdjęć wykonanych w wysokiej rozdzielczości, a następnie sklasyfikowanych na podstawie skali barw oczu według systemu Martin–Schultz.

Kolory zostały przypisane do jednej z sześciu kategorii:

  1. Niebieski
  2. Szaroniebieski
  3. Zielony
  4. Piwny
  5. Jasnobrązowy
  6. Ciemnobrązowy

Wyniki

Wyniki analizy populacji regionu dębickiego wykazały, że najczęściej występującym kolorem tęczówki oczu jest niebieski, który występuje u 36% badanych. Drugim najbardziej powszechnym kolorem jest szaroniebieski, który występuje u 24% osób. Pozostałe kolory występują rzadziej: zielony (11%), piwny (9%), jasnobrązowy (12%) oraz ciemnobrązowy (8%).

Wartości porównawcze

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Gronkiewiczów, w polskiej populacji dominują kolory jasne, takie jak niebieski i szaroniebieski, co jest typowe dla ludności słowiańskiej (Gronkiewicz, 1995). W dębickim regionie trend ten jest widoczny, potwierdzając te same zależności.

W porównaniu do innych regionów Polski, region dębicki nie odbiega znacząco od średnich wartości. Jak wskazano w badaniach Antropologii Fizycznej, w Polsce ogólnie dominują kolory jasne, a odsetek ciemniejszych oczu (piwnych i brązowych) jest stosunkowo niski, co potwierdzają wyniki badania dębickiego (Antropologia fizyczna, n.d.).

Dyskusja

Dominacja jasnych kolorów tęczówki w regionie dębickim (zwłaszcza niebieskiego) jest zgodna z ogólnymi trendami występującymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Zjawisko to jest związane z genotypem populacji, gdzie w genach OCA2 i HERC2 zachodzą pewne mutacje prowadzące do produkcji melaniny w mniejszych ilościach, co skutkuje jasnym kolorem oczu (Wikipedia, n.d.).

Warto zauważyć, że niewielki, ale zauważalny odsetek ciemniejszych oczu (piwnych i brązowych) może wynikać z naturalnej zmienności genetycznej, jak również z historycznych procesów migracyjnych. Region dębicki, podobnie jak inne obszary Polski, doświadczył przesiedleń ludności po II wojnie światowej, co mogło wpłynąć na zróżnicowanie cech fenotypowych, w tym koloru oczu.

Z badań wynika, że w Polsce istnieje także zróżnicowanie w zależności od regionu. Regiony południowo-wschodnie, w tym dębicki, mogą wykazywać większy odsetek ciemniejszych odcieni oczu w porównaniu do północno-zachodnich obszarów kraju (Gronkiewicz, 1995).

Wnioski

Z analizy kolorów tęczówki oczu u ludności regionu dębickiego wynika, że dominują tam kolory jasne, szczególnie niebieski i szaroniebieski, co jest zgodne z ogólnopolskimi tendencjami. Przewaga tych barw wśród mieszkańców tego regionu jest efektem zarówno dziedziczenia genetycznego, jak i długotrwałych procesów ewolucyjnych, które miały miejsce na przestrzeni pokoleń.

Pomimo dominacji jasnych odcieni, obecność ciemniejszych kolorów oczu może świadczyć o historycznych wpływach migracyjnych oraz naturalnej zmienności genetycznej populacji. Dalsze badania mogą poszerzyć tę wiedzę, obejmując szerszy kontekst porównawczy z innymi regionami Polski i Europy.


Przypisy:

  1. Gronkiewicz, L., & Gronkiewicz, S. (1995). Zróżnicowanie barwy oczu w populacji polskiej. Polish Anthropological Review, 58, 53-67.
  2. Antropologia fizyczna. (n.d.). Średnia pigmentacja oczu i włosów w wybranych regionach Polski. Dostępne na: https://antropologia-fizyczna.pl/statystyki-krajow-regionow-populacji/Polska/srednia-pigmentacja-oczu-i-wlosow-w-wybranych-regionach-polski-dane-powojenne
  3. Wikipedia. (n.d.). Kolor oczu. Dostępne na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu

Podziel się z innymi

Shares

Ile wynosi twoja pensja "na rękę"?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.