7 kwietnia 2025 roku, w wieku 103 lat, odszedł Antoni Mazur – wybitny krakowski architekt, którego twórczość trwale wpisała się w krajobraz polskiej architektury sakralnej. Jego modernistyczne, pełne ekspresji kościoły nie tylko kształtowały przestrzeń, ale też duchowość wspólnot, dla których powstały. W Dębicy i jej okolicach pozostawił po sobie szczególne dziedzictwo – trzy wyjątkowe świątynie, które dziś są miejscami modlitwy i lokalnej dumy.

Architekt światła i formy
Antoni Mazur był absolwentem Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, autorem wielu znanych realizacji w całym kraju. Jego styl wyróżniał się śmiałymi, ekspresyjnymi bryłami, wertykalnymi pasami światła i nowoczesną interpretacją sakralnej przestrzeni. Uważał, że architektura kościoła powinna nie tylko służyć liturgii, ale również przemawiać do wiernych – emocją, światłem, symboliką.
Kościół Miłosierdzia Bożego – duchowy pomnik epoki
W Dębicy, przy ul. Budzisz, stoi jedna z najbardziej znanych świątyń jego autorstwa – kościół Miłosierdzia Bożego, wznoszony w latach 1982–1988. Kamień węgielny pod budowę tej świątyni został poświęcony przez papieża Jana Pawła II i wmurowany w 1983 roku. Świątynia zachwyca dynamiczną formą i głęboką symboliką. Wnętrze zaprojektowane zostało z dbałością o liturgiczną przestrzeń – znalazły się w nim m.in. ołtarz główny, ambonka, chrzcielnica oraz tabernakulum autorstwa Czesława Dźwigaja.

Kościół Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej – duch na osiedlu Słonecznym
Kolejną realizacją Mazura w Dębicy jest kościół pw. Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej, wzniesiony na osiedlu Słonecznym w latach 1984–1988. Tutaj również architekt odpowiadał zarówno za projekt bryły, jak i wyposażenie wnętrza. Świątynia wpisuje się w urbanistyczną tkankę nowego osiedla jako miejsce spotkania, modlitwy i budowania wspólnoty. Jest to kościół z charakterystyczną, modernistyczną sylwetką, dobrze wpisaną w otoczenie bloków i zieleni.

Dobry Pasterz z Nagawczyny
W pobliskiej Nagawczynie znajduje się trzeci z kościołów związanych z postacią Antoniego Mazura. Parafia Dobrego Pasterza powstała w 1998 roku, ale historia budowy kościoła sięga lat 80. Najpierw powstał dom katechetyczny, później kaplica, a z czasem rozpoczęto prace nad rozbudową obiektu. W 2005 roku do współpracy przy nowym projekcie świątyni zaproszono właśnie Antoniego Mazura. To on nadał ostateczny kształt kościołowi – nowoczesnemu, a jednocześnie pełnemu sakralnej prostoty. 20 września 2008 roku biskup Wiktor Skworc wmurował kamień węgielny w mury nowej świątyni.


Pamięć o architekcie
Msza żałobna za śp. Antoniego Mazura odbyła się 16 kwietnia 2025 roku w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Wspominany jest nie tylko jako architekt, ale także jako artysta, który potrafił łączyć ducha czasu z duchem wiary. Dębica i okolice będą pamiętać jego dzieła – kościoły, które nie tylko wyróżniają się formą, ale przede wszystkim tworzą przestrzeń spotkania człowieka z Bogiem.