Previous slide
Next slide

Zmarł architekt Antoni Mazur. Zaprojektował kościoły Miłosierdzia Bożego, Krzyża Świętego i Dobrego Pasterza w Nagawczynie

7 kwietnia 2025 roku, w wieku 103 lat, odszedł Antoni Mazur – wybitny krakowski architekt, którego twórczość trwale wpisała się w krajobraz polskiej architektury sakralnej. Jego modernistyczne, pełne ekspresji kościoły nie tylko kształtowały przestrzeń, ale też duchowość wspólnot, dla których powstały. W Dębicy i jej okolicach pozostawił po sobie szczególne dziedzictwo – trzy wyjątkowe świątynie, które dziś są miejscami modlitwy i lokalnej dumy.

Architekt światła i formy

Antoni Mazur był absolwentem Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, autorem wielu znanych realizacji w całym kraju. Jego styl wyróżniał się śmiałymi, ekspresyjnymi bryłami, wertykalnymi pasami światła i nowoczesną interpretacją sakralnej przestrzeni. Uważał, że architektura kościoła powinna nie tylko służyć liturgii, ale również przemawiać do wiernych – emocją, światłem, symboliką.

Kościół Miłosierdzia Bożego – duchowy pomnik epoki

W Dębicy, przy ul. Budzisz, stoi jedna z najbardziej znanych świątyń jego autorstwa – kościół Miłosierdzia Bożego, wznoszony w latach 1982–1988. Kamień węgielny pod budowę tej świątyni został poświęcony przez papieża Jana Pawła II i wmurowany w 1983 roku. Świątynia zachwyca dynamiczną formą i głęboką symboliką. Wnętrze zaprojektowane zostało z dbałością o liturgiczną przestrzeń – znalazły się w nim m.in. ołtarz główny, ambonka, chrzcielnica oraz tabernakulum autorstwa Czesława Dźwigaja.

Kościół Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej – duch na osiedlu Słonecznym

Kolejną realizacją Mazura w Dębicy jest kościół pw. Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej, wzniesiony na osiedlu Słonecznym w latach 1984–1988. Tutaj również architekt odpowiadał zarówno za projekt bryły, jak i wyposażenie wnętrza. Świątynia wpisuje się w urbanistyczną tkankę nowego osiedla jako miejsce spotkania, modlitwy i budowania wspólnoty. Jest to kościół z charakterystyczną, modernistyczną sylwetką, dobrze wpisaną w otoczenie bloków i zieleni.

Dobry Pasterz z Nagawczyny

W pobliskiej Nagawczynie znajduje się trzeci z kościołów związanych z postacią Antoniego Mazura. Parafia Dobrego Pasterza powstała w 1998 roku, ale historia budowy kościoła sięga lat 80. Najpierw powstał dom katechetyczny, później kaplica, a z czasem rozpoczęto prace nad rozbudową obiektu. W 2005 roku do współpracy przy nowym projekcie świątyni zaproszono właśnie Antoniego Mazura. To on nadał ostateczny kształt kościołowi – nowoczesnemu, a jednocześnie pełnemu sakralnej prostoty. 20 września 2008 roku biskup Wiktor Skworc wmurował kamień węgielny w mury nowej świątyni.

Pamięć o architekcie

Msza żałobna za śp. Antoniego Mazura odbyła się 16 kwietnia 2025 roku w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Wspominany jest nie tylko jako architekt, ale także jako artysta, który potrafił łączyć ducha czasu z duchem wiary. Dębica i okolice będą pamiętać jego dzieła – kościoły, które nie tylko wyróżniają się formą, ale przede wszystkim tworzą przestrzeń spotkania człowieka z Bogiem.

Podziel się z innymi

Shares

Ile wynosi twoja pensja "na rękę"?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.