10 maja na dębickim Rynku zainaugurowany zostanie nowy sezon wydarzeń pod zmienioną nazwą – „Dębicki Jarmark Smaków, Antyków i Rękodzieła”, dawniej znany jako Dembicka Giełda Staroci. Odmieniona formuła jarmarku wciąż pozostaje pełna barw, aromatów i lokalnej tradycji – idealna dla miłośników regionalnych przysmaków, antyków i rękodzieła. Wydarzenie będzie odbywać się w każdą drugą sobotę miesiąca, od maja do października, w godzinach 8:00–14:00.


Sezon otworzy wyjątkowe wydarzenie – połączenie jarmarku z trzecią edycją „Festiwalu Kwiatów”, organizowanego przez Stowarzyszenie Zielona Dębica.

Na odwiedzających Dębicki Jarmark Smaków, Antyków i Rękodzieła czekać będą stoiska pełne regionalnych specjałów – domowych serów, chlebów, miodów i tradycyjnych wędlin. Miłośnicy oryginalnych przedmiotów z duszą z pewnością znajdą coś dla siebie wśród bogatej oferty antyków i kolekcjonerskich perełek. Nie zabraknie także pięknego rękodzieła – od ceramiki i biżuterii po drewniane zabawki.

Dębicki Jarmark to nie tylko okazja do zakupów, lecz także spotkanie z lokalną kulturą i bezpośredni kontakt z twórcami oraz producentami. To wydarzenie, które integruje mieszkańców i przypomina o wartościach płynących z pielęgnowania tradycji.
Jarmark będzie wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się na dębickim Rynku w każdą drugą sobotę miesiąca – 10 maja, 14 czerwca, 12 lipca, 9 sierpnia, 13 września i 11 października, w godzinach 8:00–14:00.
Wystawców zainteresowanych udziałem w Jarmarku zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Dębicy
Wyjątkowy charakter pierwszej edycji Jarmarku w tym sezonie podkreśli towarzyszący mu Festiwal Kwiatów, organizowany po raz trzeci przez Stowarzyszenie „Zielona Dębica”. Tego dnia Rynek rozkwitnie kolorami, zapachami i pozytywną energią!

W programie Festiwalu znajdą się m.in.:
- Prelekcje tematyczne – o walorach botanicznych okolic Dębicy opowie leśniczy Andrzej Trzeciak, wilki jako strażników lasu przedstawi biolog Krzysztof Kosiński, jak uprawiać ogród w zgodzie z naturą zaprezentuje biolog Anna Kuźmik, o naturalnych sposobach leczenia opowie zielarka Domicela Długosz Rosada, a o zielonych skarbach z trawnika, czyli jadalnych chwastach wokół nas opowie właścicielka sklepu „Na zdrowie” Edyta Występek.
- Warsztaty florystyczne i rękodzielnicze – m.in. plecenie wianków, tworzenie opasek i ozdób z kwiatów oraz jak zrobić mini ogród w słoiku a także oglądanie kwiatów pod mikroskopem czy lepienie kwiatów z masy solnej.
- Warsztaty kulinarne z kwiatów jadalnych.
- Doradztwo ogrodnicze – specjaliści podpowiedzą, jak pielęgnować rośliny i tworzyć estetyczne zielone przestrzenie.
- Występ zespołu „Łączy nas talent”, prowadzony przez Agatę Chciuk-Rokosz, który zachęci do wspólnego śpiewania znanych piosenek o kwiatach.
- Program animacyjno edukacyjny „W krainie kwiatów” w wykonaniu Lady Fama Show, z mnóstwem atrakcji, baniek mydlanych, piosenek i konkursów.
- Na scenie w małych inscenizacjach scenicznych na temat kwiatów zaprezentują się nasze przedszkolaki z Przedszkoli Miejskich nr 1, 4, 5, 9, 10 i 12, Kolorowego Przedszkola, Baltima Montessori oraz Stowarzyszenia „Radość”.
- Darmowe dmuchańce i kwiaty z baloników.

Na scenie odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego skierowanego do wszystkich miejskich i niepublicznych przedszkoli w Dębicy „Zaczarowany ogród”. Jury w składzie Mateusz Kutrzeba, Burmistrz Miasta Dębica, Ryszard Kucab Dyrektor Galerii MOK w Dębicy oraz Anna Kuźmik, członek Stowarzyszenia Zielona Dębica wybiorą najpiękniejsze prace, które będzie można podziwiać na rynku właśnie 10 maja. Odbędzie się również konkurs „Bukiet dla mamy”, skierowany do wszystkich dębickich kwiaciarni.

Festiwal kwiatów gromadzi przede wszystkim wystawców i producentów kwiatów i roślin ozdobnych, a także nawozów, środków ochrony roślin, którzy przedstawią swoją bogatą ofertę i wymienią się doświadczeniami. Wydarzenie łączy pasję do przyrody z edukacją ekologiczną i rodzinną rozrywką. Festiwal promuje dbałość o najbliższe otoczenie, inspirowanie do zazieleniania balkonów i ogródków oraz budowanie emocjonalnej więzi z naturą.
