Search
Close this search box.
Previous slide
Next slide

Stasiówka. Uczniowie uczcili bohaterów Monte Cassino

Wzruszający montaż słowno-muzyczny, wspomnienie lokalnych bohaterów oraz konkurs plastyczny – tak Publiczna Szkoła Podstawowa w Stasiówce obchodziła Dzień Patrona. Uroczystości odbyły się 19 maja i były okazją do upamiętnienia żołnierzy związanych ze Stasiówką, którzy walczyli pod Monte Cassino.

Społeczność szkolna po raz kolejny pokazała, że pamięć o historii i bohaterach II wojny światowej jest wciąż żywa. Szczególne miejsce podczas obchodów zajęli patroni szkoły – żołnierze pochodzący ze Stasiówki: Józef Dobrowolski, Józef Ligęzka, Wojciech Kędzior oraz Stanisław Ciebień.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz rodziny patronów szkoły. Obecni byli m.in. zastępca wójta Gminy Dębica Dominik Malinowski, proboszcz parafii w Stasiówce ks. Henryk Kołodziej, sołtys Tomasz Domaradzki, były sołtys Władysław Ciebień oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Dębica Andrzej Trzeciak.

Nie zabrakło również bliskich bohaterów spod Monte Cassino. W uroczystości udział wzięli m.in. Zenon Dobrowolski i Janina Dobrowolska – dzieci Józefa Dobrowolskiego, Helena Ligęzka – córka Józefa Ligęzki oraz radny Gminy Dębica Dariusz Dobrowolski, wnuk jednego z patronów szkoły.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów był przygotowany przez uczniów klas IV i VI montaż słowno-artystyczny. Pod opieką nauczycieli Katarzyny Kozioł, Natalii Pyzińskiej i Rafała Króla młodzi artyści przypomnieli dramatyczne wydarzenia bitwy o Monte Cassino oraz poświęcenie polskich żołnierzy walczących o wolność ojczyzny.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto również VII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Czerwone maki spod Monte Cassino”. W konkursie udział wzięło 27 uczniów z dziewięciu szkół z terenu Gminy Dębica.
Laureatką pierwszego miejsca została Inga Dobrowolska z PSP w Stasiówce. Drugie miejsce zajęła Maja Krzos z Zespołu Szkół w Pustyni. Na trzecim miejscu znaleźli się Jagoda Pasierb z Brzeźnicy, Izabela Kucharska z Pustkowa-Osiedla oraz Gabriela Czekaj z Paszczyny.
Wyróżnienia otrzymali Oliwia Wójcik, Feliks Kuźniar, Wojciech Kalita oraz Zuzanna Sak.
Obchody w Stasiówce były nie tylko szkolnym świętem, ale także ważną lekcją historii i patriotyzmu dla młodego pokolenia.
Źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.