460 lat temu w Wiewiórce koło Dębicy zmarł hetman Jan Tarnowski

460 lat temu, 16 maja 1561 r. w Wiewiórce koło Dębicy zmarł Jan Tarnowski, prawnuk Zawiszy Czarnego, najdłużej urzędujący w historii Polski hetman wielki koronny. Tutaj wzniósł nieistniejący już dziś dwór obronny, który był jego ulubiona rezydencją. Społeczność Wiewiórki postanowiła upamiętnić najsławniejszego mieszkańca swojej miejscowości.

Na zdjęciu przy banerze sołtys Wiewiórki Tomasz Wolak

We dworze w Wiewiórce hetman Tarnowski utalentowany polityk, niezwyciężony dowódca wojskowy, teoretyk sztuki wojennej, budowniczy, kronikarz , mecenas kultury i sztuki spędził ostanie lata swego życia. W czasach jego panowania Wiewiórka była miejscem spotkań elity ówczesnej Polski. Prawdopodobnie wtedy wieś odwiedził król Zygmunt Stary i król węgierski Jan Zapolya.

W celu podkreślenia tej ważnej rocznicy mieszkańcy Wiewiórki uczcili wydarzenie poprzez wywieszenie baneru przy Szkole Podstawowej w Wiewiórce. Z tej okazji po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią planowany jest również wykład na temat historii Wiewiórki i o roli, jaką odegrał hetman Jan Tarnowski dla tej miejscowości.

Tak wyglądał dwór obronny w Wiewiórce wg. dr Krzysztofa Moskala członka PAN.
Rycina znajduje się w miejscowej szkole/koloryzacja ziemiadebicka.pl

Przeczytaj także:

W artykule wykorzystano m.in. informacje zamieszczone na stronie Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie

,

Podziel się z innymi
0Shares
0 0