74. rocznica rozstrzelania przez okupanta niemieckiego 54 zakładników obok cegielni w Dębicy

Pomordowani obok nasypu kolejowego. Fot. Józef Stec74 lata temu w nocy 31 stycznia 1944 roku żołnierze grupy dywersyjnej dębickiego obwodu Armii Krajowej ostrzelali pociąg, którym podróżowali niemieccy żołnierze wracający z frontu wschodniego na urlopy. W odwecie za zamach dokonany na pociąg hitlerowcy przy nasypie kolejowym obok cegielni w Dębicy 2 lutego 1944 r. rozstrzelali 54 zakładników. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie odbędą się 2 lutego 2018 r. w miejscu pamięci przy cegielni.

Fot. Józef Stec

W zamachu, który miał miejsce pod Czarną nieopodal Dębicy, brało udział ok. 30 partyzantów z rejonu Dębicy – między innymi Jerzy Woś („Farys”) i Władysław Strumski („Brutus”). W grupie byli również Pomordowani obok nasypu kolejowego. Fot. Józef Stecakowcy z obwodu Rzeszów, pod dowództwem Władysława Sowy ps. „Mewa”. Partyzanci zainstalowali na torach miny odpalane samoczynnie, pod naciskiem ciężaru pociągu. Jak się potem okazało miny te były zbyt słabe, wybuch uszkodził szynę, ale wyrwa była za mała aby zatrzymać pociąg. Część składu pociągu wykoleiła się. Doszło do wymiany ognia. Wagony obrzucono granatami i butelkami z benzyną. Pociąg się zatrzymał, ale po chwili ruszył, przeciągając wagony przez wyrwę w torach. Podczas akcji zginęło kilkunastu niemieckich żołnierzy. Ich ciała wyniesiono z wagonów na dworcu w Tarnowie. W odwecie 2 lutego 1944 roku hitlerowcy z Krakowa do Dębicy przywieźli 54 związanych drutem kolczastym zakładników i rozstrzelali ich niedaleko toru kolejowego. Do dziś nie są znane wszystkie nazwiska ofiar. Wiadomo natomiast, że byli to mieszkańcy Rzeszowa, Sędziszowa, Ropczyc, Tarnowa. Wcześniej więzieni byli w Rzeszowie. Po egzekucji Niemcy nie pozwolili na pochówek ofiar a ich ciała wiele dni leżały u podnóża nasypu kolejowego będąc swoistym ostrzeżeniem dla ruchu oporu. Ich ciała były doskonale widoczne dla podróżujących pociągami. Nasyp kolejowy był wówczas niższy niż obecnie i patrząc przez szyby pociągu trudno było nie zauważyć pomordowanych ludzi. Jak się później okazało w pociągu zaatakowanym przez partyzantów nie było gubernatora Hansa Franka. Wiadomość ta dotarła jednak do ruchu oporu zbyt późno. Od wielu lat w rocznicę mordu na Polakach w miejscu kaźni odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Organizatorami uroczystości są : Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Terenowe w Dębicy, Burmistrz Miasta Dębica, Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, ks. Jan Krupa Proboszcz Parafii M.B. Anielskiej w Dębicy.

Program uroczystości :

8.50 Zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Ducha Świętego
9.00 Msza Święta w kościele pw. Ducha Świętego
10.00 Przejazd autokarem z parkingu przy kościele pw. Ducha Świętego pod miejsce pamięci przy cegielni
10.15 Ceremoniał patriotyczno – religijny, złożenie wiązanek kwiatów

72. rocznica rozstrzelania przez hitlerowców 54 zakładników obok cegielni – FILM

 

Podziel się z innymi
0Shares
0 0