Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

75.rocznicę likwidacji getta uczczą 21 lipca

19905063_871284213021811_4051863781715332098_n21 lipca o godz. 15.30 w Parku Jordanowskim, miejscu w którym od stycznia 1942 roku istniało getto rozpoczną się uroczystości upamiętniające 75.rocznicę likwidacji dębickiego getta przez niemieckiego okupanta. Podczas uroczystości uczestnicy uczczą pamięć Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów, którzy podczas niemieckiej okupacji ratowali Żydów oraz ponad 500 dębickich Żydów zamordowanych w lesie na Wolicy podczas masowej egzekucji w 1942 roku.

Dębickie getto zostało utworzone przez Niemców w styczniu 1942 roku w centrum miasta na terenie wyznaczonym przez dzisiejsze ulice: Kolejową, Głowackiego, Kościuszki i Piekarską. Wysiedlono wówczas z tego obszaru chrześcijańskie rodziny i na ich miejsce przesiedlono blisko 2200 Żydów. Ponieważ liczba przesiedlonych Żydów znacznie przekraczała liczbę wysiedlonych stąd ich chrześcijańskich sąsiadów Niemcy zadecydowali o budowie dodatkowych baraków w których umieszczono Żydów. Do Dębicy zwożono w kolejnych miesiącach także Żydów z Pilzna, Radomyśla Wielkiego, Ropczyc i Sędziszowa Małopolskiego. Przez cały okres istnienia getta przeszło przez niego ponad 12 tysięcy Żydów. Latem, tuż przed rozpoczęciem likwidacji getta zostało ono otoczone drutem kolczastym, a wyjście poza jego teren wymagało specjalnego pozwolenia.

Likwidacja dębickiego getta rozpoczęła się 21 lipca 1942 roku rozstrzelaniem na tzw. Łysej Górce 8 Żydów. Po nich w tym samym miejscu w kilku kolejnych egzekucjach zamordowano kolejnych kilkudziesięciu Żydów.  Końcem lipca 1942 roku grupę blisko 150 Żydów przetransportowano do obozu pracy przymusowej w Rzeszowie. W kolejnych tygodniach do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono blisko 800 Żydów. Kolejny etap likwidacji dębickiego getta miał miejsce w połowie grudnia 1942 r. W Dębicy pozostali wówczas jedynie pracownicy parowozowni, natomiast pozostali żydowscy mieszkańcy getta zostali wywiezieni do Bełżca. Ostateczna likwidacja dębickiego getta nastąpiła w kwietniu 1943 roku.

 O kilkudziesięciu miejscach związanych z historią dębickich Żydów można dowiedzieć się przeglądając mapy Google na których zostały zaznaczone i krótko opisane miejsca związane z obecnością ludności Żydowskiej w Dębicy przed II wojną światową.

Mapy można obejrzeć pod adresem: zobacz 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.