76. rocznica rozstrzelania 54 zakładników

76 lat temu w nocy 31 stycznia 1944 roku żołnierze grupy dywersyjnej dębickiego obwodu Armii Krajowej ostrzelali pociąg, którym podróżowali niemieccy żołnierze wracający z frontu wschodniego na urlopy. W odwecie za zamach dokonany na pociąg hitlerowcy przy nasypie kolejowym obok cegielni w Dębicy 2 lutego 1944 r. rozstrzelali 54 zakładników. Dzisiaj, 2 lutego w miejscu rozstrzelania zakłądników przy nasypie kolejowym w Debicy odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

W zamachu, który miał miejsce pod Czarną nieopodal Dębicy, brało udział ok. 30 partyzantów z rejonu Dębicy – między innymi Jerzy Woś („Farys”) i Władysław Strumski („Brutus”). W grupie byli również akowcy z obwodu Rzeszów, pod dowództwem Władysława Sowy ps. „Mewa”. Partyzanci zainstalowali na torach miny odpalane samoczynnie, pod naciskiem ciężaru pociągu. Jak się potem okazało miny te były zbyt słabe, wybuch uszkodził szynę, ale wyrwa była za mała aby zatrzymać pociąg. Część składu pociągu wykoleiła się. Doszło do wymiany ognia. Wagony obrzucono granatami i butelkami z benzyną. Pociąg się zatrzymał, ale po chwili ruszył, przeciągając wagony przez wyrwę w torach. Podczas akcji zginęło kilkunastu niemieckich żołnierzy. Ich ciała wyniesiono z wagonów na dworcu w Tarnowie.

W odwecie 2 lutego 1944 roku hitlerowcy z Krakowa do Dębicy przywieźli 54 związanych drutem kolczastym zakładników i rozstrzelali ich niedaleko toru kolejowego. Do dziś nie są znane wszystkie nazwiska ofiar. Wiadomo natomiast, że byli to mieszkańcy Rzeszowa, Sędziszowa, Ropczyc, Tarnowa. Wcześniej więzieni byli w Rzeszowie. Po egzekucji Niemcy nie pozwolili na pochówek ofiar a ich ciała wiele dni leżały u podnóża nasypu kolejowego będąc swoistym ostrzeżeniem dla ruchu oporu. Ich ciała były doskonale widoczne dla podróżujących pociągami. Nasyp kolejowy był wówczas niższy niż obecnie i patrząc przez szyby pociągu trudno było nie zauważyć pomordowanych ludzi. Jak się później okazało w pociągu zaatakowanym przez partyzantów nie było gubernatora Hansa Franka. Wiadomość ta dotarła jednak do ruchu oporu zbyt późno. Od wielu lat w rocznicę mordu na Polakach w miejscu kaźni odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

W tegorocznej uroczystości przy pomniku obok cegielni, która miała miejsce po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego uczestniczył pododdziałów asysty honorowej 33 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, harcerze z Hufieca ZHP Dębica, Związku Strzeleckiego ,,Strzelec, poczty sztandarowe, młodzież dębickich szkoł, mieszkańcy Dębicy i przedstawiciele władz samorządowych. Modlitwę przy pomniku w intencji pomordowanych poprowadził proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy ks. Jan Krupa, a znaczenie tragicznego wydarzenia sprzed 76 lat przypomniał burmistrz Mariusz Szewczyk. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem rozstrzelanych zakładników złożyły delegacje władz miasta, powiatu, stowarzyszeń, związków zawodowych  i organizacji społecznych.

Fot. Starostwo Powiatowe w Dębicy 

 

Podziel się z innymi
0Shares
0 0