Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

78. rocznica rozpoczęcia Akcji „Burza”

Rozkaz o rozpoczęciu „Burzy” przywiózł z Rzeszowa do Gumnisk Ludwik Marszałek „Zbroja” i dostarczył go Adamowi Lazarowiczowi „Klamrze” o świcie 28 lipca 1944 roku. Dowódca pułku niezwłocznie zaalarmował całość obwodu i zarządził koncentracje oddziałów w ramach zgrupowań w trzech rejonach.

Miejsce postoju dowództwa pułku oraz dowodzenia całością sił znajdowało się w leśniczówce Berdech (na wzgórzu otaczającym wieś Braciejowa w parafii Gumniska), gdzie zarządzono także koncentrację oddziałów II Zgrupowania. Leśnictwo Berdech położone było na skraju kompleksu leśnego, dokąd prowadziła leśna droga dochodząca do traktu leśnego łączącego wsie Mała – Niedźwiada.W skład II Rejonu wchodziło pięć placówek Obwodu „Deser”: Brzeziny „Bomba”, Dębica „Działo”, Korzeniew „Kartacz”, Łączki Kucharskie „Ławka”, Ropczyce I „Rakieta”.

Terytorialnie zasięg działania Zgrupowania był największy i rozciągał się od Ropczyc po Podgrodzie. Przez teren ten wiodła linia kolejowa Rzeszów – Kraków (od Ropczyc po Grabiny) oraz drogi Rzeszów – Kraków, Dębica – Wielopole.Po ogłoszonym alarmie o świcie 28 lipca, oddziały II Zgrupowania przed godziną 10 skoncentrowały się w leśnictwie Berdech gdzie po zameldowaniu, żołnierze otrzymywali uzbrojenie. W pierwszym dniu koncentracji na Berdech dotarły kompanie z trzech placówek: „Bomba” pod dowództwem Stanisława Lachmana „Wielkiego”, „Działo” pod dowództwem Leona Kloca „Jasnego” i kompania z placówki „Ławka” dowodzona przez Franciszka Szarę „Pęka”.

Ponadto na Berdechu znajdował się oddział dyspozycyjny dowodzony przez Władysława Strumskiego „Brutusa” i pluton „Gumniska” pod dowództwem Zbigniewa Lazarowicza „Bratka”. Koncentracja oddziałów I Zgrupowania 5. PSK AK odbyła się w zalesionym rejonie Góry Ropczyckiej, a koncentracja oddziałów III Zgrupowania została zorganizowana w wąwozie zwanym Nawsie Złotoryjskim w Gołęczynie.Od tej pory rozpoczęła się wielotygodniowa walka oddziałów Armii Krajowej w ramach wzmożonej działalności dywersyjnej – „Burzy” 🇵🇱

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.