77. rocznica rozpoczęcia Akcji „Burza”

Rozkaz o rozpoczęciu „Burzy” przywiózł z Rzeszowa do Gumnisk Ludwik Marszałek „Zbroja” i dostarczył go Adamowi Lazarowiczowi „Klamrze” o świcie 28 lipca 1944 roku. Dowódca pułku niezwłocznie zaalarmował całość obwodu i zarządził koncentracje oddziałów w ramach zgrupowań w trzech rejonach.

Miejsce postoju dowództwa pułku oraz dowodzenia całością sił znajdowało się w leśniczówce Berdech (na wzgórzu otaczającym wieś Braciejowa w parafii Gumniska), gdzie zarządzono także koncentrację oddziałów II Zgrupowania. Leśnictwo Berdech położone było na skraju kompleksu leśnego, dokąd prowadziła leśna droga dochodząca do traktu leśnego łączącego wsie Mała – Niedźwiada.W skład II Rejonu wchodziło pięć placówek Obwodu „Deser”: Brzeziny „Bomba”, Dębica „Działo”, Korzeniew „Kartacz”, Łączki Kucharskie „Ławka”, Ropczyce I „Rakieta”.

Terytorialnie zasięg działania Zgrupowania był największy i rozciągał się od Ropczyc po Podgrodzie. Przez teren ten wiodła linia kolejowa Rzeszów – Kraków (od Ropczyc po Grabiny) oraz drogi Rzeszów – Kraków, Dębica – Wielopole.Po ogłoszonym alarmie o świcie 28 lipca, oddziały II Zgrupowania przed godziną 10 skoncentrowały się w leśnictwie Berdech gdzie po zameldowaniu, żołnierze otrzymywali uzbrojenie. W pierwszym dniu koncentracji na Berdech dotarły kompanie z trzech placówek: „Bomba” pod dowództwem Stanisława Lachmana „Wielkiego”, „Działo” pod dowództwem Leona Kloca „Jasnego” i kompania z placówki „Ławka” dowodzona przez Franciszka Szarę „Pęka”.

Ponadto na Berdechu znajdował się oddział dyspozycyjny dowodzony przez Władysława Strumskiego „Brutusa” i pluton „Gumniska” pod dowództwem Zbigniewa Lazarowicza „Bratka”. Koncentracja oddziałów I Zgrupowania 5. PSK AK odbyła się w zalesionym rejonie Góry Ropczyckiej, a koncentracja oddziałów III Zgrupowania została zorganizowana w wąwozie zwanym Nawsie Złotoryjskim w Gołęczynie.Od tej pory rozpoczęła się wielotygodniowa walka oddziałów Armii Krajowej w ramach wzmożonej działalności dywersyjnej – „Burzy” 🇵🇱

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi
0Shares
0 0