-->

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania. Oryginalny niemiecki podpis: „Siłą wyciągnięci z bunkrów” (fotografia z raportu Stroopa), żródło: wikipedia.pl

19 kwietnia 1943 roku wybuchło trwające do 16 maja powstanie w getcie warszawskim. Było ono pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko  Niemcom, jak również pierwszym miejskim  powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Tego dnia, 19 kwietnia mała rozpocząć się akcja ostatecznej likwidacji getta.

Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo, będąc również odwetem na hitlerowcach podjętym przez kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Wojskowej. Do walki z wkraczającymi niemieckimi oddziałami stanęło kilkuset słabo uzbrojonych bojowników i bojowniczek ŻOB i Żydowskiego Związku Wojskowego. Ich bohaterski opór trwał do połowy maja.

Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

Fotografia z Raportu Stroopa. Płoną podpalone przez Niemców kamienice na skrzyżowaniu ulic Zamenhofa i Wołyńskiej/żródło: wikipedia/domena publiczna
Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: „Drużyna szturmowa”
źródło: wikipedia.pl/domena publiczna

Niepublikowane do tej pory on-line zdjęcia wykonane w ósmą rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim w 1951 roku z zespołu Wojskowej Agencji Fotograficznej umieściło dziś na swojej stronie na FB Narodowe Archiwum Cyfrowe. Jest to cykl zdjęć przedstawiający składanie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0