Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

80 lat fabryki opon w Dębicy

Dębicka fabryka opon obchodzi swoje 80. urodziny. Oficjalne uruchomienie zakładu, z udziałem ówczesnego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, miało miejsce 4 kwietnia 1939 roku. Zakład produkcyjny w Dębicy jest dziś jedną z największych fabryk opon w Europie, a marka z powodzeniem sprzedaje swoje produkty na całym świecie.  W ostatni piątek, 28 czerwca w  DK Kosmos odbyła się jubileuszowa gala z okazji 80-lecia działalności dębickiej fabryki opon w której wzięli udział przedstawiciele firmy, partnerzy handlowi oraz władze samorządowe.

Geneza powstania dębickiego zakładu opon sięga czasów przedwojennych. W 1937 roku polski rząd podjął decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, a jedną z ważniejszych inwestycji w ramach tego projektu została fabryka ogumienia w Dębicy. Prace budowlane wystartowały w lutym 1938 roku. Oficjalne otwarcie fabryki, wówczas pod nazwą Fabryka Gum Jezdnych „Stomil”, nastąpiło 4 kwietnia 1939 roku z udziałem Eugeniusza Kwiatkowskiego, ówczesnego Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Skarbu. Początkowo produkcja była w całości przeznaczona na potrzeby polskiej armii. Rozwój zakładu pokrzyżowała wojna, ale wkrótce po jej zakończeniu fabryka zaczęła na nowo się rozwijać, by w kolejnych latach ugruntować swoją pozycję na rynku polskim i zagranicznym.

Ważny moment w rozwoju dębickiej fabryki nastąpił w 1995 roku. Strategicznym inwestorem zakładu został The Goodyear Tire & Rubber Company, obejmując większościowy pakiet akcji. Amerykański koncern w ciągu kolejnych 24 lat zainwestował w Dębicy kilkaset milionów złotych. Dzięki temu dębicka firma oponiarska stała się jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, a sama marka „Dębica” zyskała globalny zasięg w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii i spełnianiu najwyższych standardów jakości, z linii produkcyjnych Dębicy schodzą obecnie zaawansowane technologicznie opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych wiodących marek takich jak Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda oraz Sava. Wiele z nich dzięki swoim parametrom oraz rozmiarom jest dedykowana do stale rosnącego segmentu Premium. Część produkcji trafia także na pierwsze wyposażenie najbardziej rozpoznawalnych marek aut na świecie.

Firma Oponiarska Dębica S.A. idealnie łączy bogatą tradycję dębickiej fabryki z nowoczesnością. Zakład produkcyjny jest dziś jednym z największych pracodawców na Podkarpaciu i jednocześnie ważną częścią życia lokalnej społeczności. Dębica ma istotny wkład nie tylko w rozwój regionu, ale i całej polskiej gospodarki, co potwierdzają prestiżowe nagrody m.in. „Perły Polskiej Gospodarki”, „Konsumenckiego Lidera Jakości” oraz tytuł „Lidera Polskiej Transformacji”.

Cieszę się, że jesteśmy jednym z największych pracodawców regionie i poprzez swoją działalność wspieramy rozwój gospodarczy Podkarpacia, angażując się jednocześnie w liczne aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Nasze wieloletnie doświadczenia w połączeniu z nowoczesnym podejściem i najwyższymi standardami zarządzania pozwalają pozytywnie patrzeć na dalszy rozwój naszego zakładu” – mówi Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

W związku z jubileuszem, Firma Oponiarska Dębica S.A. została mecenasem wystawy czasowej w Muzeum Regionalnym w Dębicy pt. „Narodziny przemysłu gumowego w Dębicy”, którą będzie można oglądać od 9 kwietnia do 27 września.

W piatkowy wieczór w DK Kosmos podczas jubileuszowej gali przedstawiona została zarówno historia zakładu, jego teraźniejszość jak i przyszłość. Zaproszeni na scenę zostali pracownicy firmy, którzy opowiedzieli o swojej pracy i planach na przyszłość firmy jak również patrnerzy handlowi Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. którzy otrzymali podziękowania za lata współpracy. Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli prezesowi Leszkowi Szafranowi i przedstawicielom firmy  władze samorządowe: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego  Czesław Łączak oraz posłowie: Jan Warzecha i Zdzisław Gawlik. Za dotychczasowa współpracę podziękował także przedstawiciel związków zawodowych w Firmie Oponiarskiej, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy  Andrzej Bal.

Na zakończenie jubileuszowego spotkania odbył się koncert, a bardziej stend-up Czesława Mozila.

Informacje o historii Firmy Oponiarskiej Dębica na podstawie materiału Firmy. 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.