-->

86 lat temu w Straszęcinie urodził się Edward Brzostowski

1 stycznia 1935 roku w Straszęcinie urodził się Edward Brzostowski, twórca Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol w Dębicy, minister rolnictwa, prezes PZPN, poseł na Sejm RP oraz burmistrz Dębicy.

Edward Brzostowski, syn Franciszka i Weroniki jako 16-latek rozpoczął pracę zawodową w Stoczni Gdańskiej. Od 1954 pracował w Dębicy przechodząc przez różne szczeble zawodowe aż do stanowiska dyrektora Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol w Dębicy. W 1968 roku ukończył studia na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Był także absolwentem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, a pod koniec życia został współwłaścicielem i prezesem przedsiębiorstwa wielobranżowego „Dexpol” w Dębicy.

Napisał również pracę doktorską, którą zamierzał obronić na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ale będąc już dyrektorem KRP „Igloopol” nie zdołał już pogodzić obowiazków zawodowych z planami naukowymi.

W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem LKS Igloopol Dębica (na początku lat 90. piłkarze tego klubu grali w I lidze – najwyższym ówczesnym poziomie ligowym). W kwietniu 1985 został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, zrezygnował w październiku 1986. W 1988 wyróżniony wpisem do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego”.

Jego największym dziełem i ukochanym dzieckiem był Kombinat Rolno-Przemysłowy „Igloopol”, który w okresie największego swojego rozwoju zatrudniał ponad 40 tysięcy pracowników. Niestety firma nie przetrwała okresu przemian po roku 1989 roku i popadła z zupełną ruinę.

Edward i Józefa Brzostowscy przeżyli razem 65 lat

W latach 1983–1989 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Pełnił także funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W 2001 uzyskał mandat posła na Sejm IV kadencji z ramienia koalicji SLD-UP, z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu rzeszowskim. W listopadzie 2002 złożył mandat poselski w związku z wyborem na burmistrza Dębicy.

Za jego kadencji wybudowano m.in. nowy Ratusz przy ul. Ratuszowej w Dębicy (2006) na terenie dawnych koszar i przeprowadzono szereg inwestycji na terenie miasta.

W 2006 ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych, przegrywając w II turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Pawłem Wolickim (uzyskując 44,62% głosów). W 2010 został radnym sejmiku podkarpackiego z listy SLD, a następnie został jego wiceprzewodniczącym. W 2014 i 2018 ponownie ubiegał się o miejsce w sejmiku, jednak komitet SLD Lewica Razem nie uzyskał mandatów.

Edward Brzostowski zmarł 1 maja 2020. 5 maja 2020 został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Straszęcinie. Podczas uroczystości pogrzebowych były przewodniczący SLD Krzysztof Janik odczytał list pożegnalny od byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział także m.in. poseł Wiesław Buż i burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

Hołd swojemu prezesowi złożyli także kibice LKS Igloopol umieszczając na bramie wejściowej na stadion przy ul. Piłsudskiego świetlna iluminację z fotografią Edwarda Brzostowskiego.

Edward Brzostowski został pochowany w rodzinnym Straszęcinie

W wrześniu 2020 na osiedlu Słoneczne noszącym od kilku miesięcyt imię Edwarda Brzostowskiego powstał upamiętniający twórcę Igloopolu i tego osiedla mural.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0