95 rocznica urodzin pochodzącego z Brzostku ks. Stanisława Malińskiego

95 lat temu, 31 października 1923 roku w Brzostku urodził się pisarz,  kaznodzieja, przyjaciel papieża Jana Pawła II, doktor nauk teologicznych, publicysta “Dziennika Polskiego”, autor poczytnych książek ks. Stanisław Maliński.  Pisarz zmarł 15 stycznia 2017 r. w wieku 93 lat w Krakowie .

Ks. Mieczysław Maliński pochodził Brzostka, z rodziny wielodzietnej (miał troje rodzeństwa), jako syn Franciszka i Józefy z domu Godyń. Wcześnie straciwszy rodziców (matka zmarła w 1926, a ojciec w 1938), był od lat dziecinnych związany z Krakowem. Tutaj na swojej drodze życiowej poznał Jana Tyranowskiego, późniejszego Sługę Bożego oraz Karola Wojtyłę, późniejszego papieża i świętego któremu służył m.in. jako ministrant w jego wawelskiej mszy prymicyjnej 2 listopada 1946 roku w krypcie św. Leonarda.  W ich kręgu zrodziła się myśl powołania kapłańskiego. Tu w środowisku kard. Adama Stefana Sapiehy wstąpił do podziemnego Seminarium Duchownego oraz studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1949. Następnie z inspiracji arcybiskupa Eugeniusza Baziaka uzupełniał studia na innych uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował filozofię, Papieskim Athenaeum Angelicum w Rzymie, gdzie studiował w latach 1963–1967, broniąc doktorat z teologii na temat: Teologia Karla Rahnera, a następnie w Monachium i Münsterze. Po ukończeniu studiów zagranicznych wykładał eklezjologię w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym, a następnie był wykładowcą w Instytucie Liturgicznym.

Pracował przez 11 lat jako duszpasterz w Rabce, gdzie był wikarym przy kościele św. Marii Magdaleny, rektorem kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz nauczycielem religii. Od 1960 był duszpasterzem w Krakowie, początkowo związanym z kościołem św. Szczepana, a od 1976 rektorem kościoła sióstr wizytek. Towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II w wielu jego pielgrzymkach, pisząc później tekst do albumowego wydania Pielgrzymki do świata. Zajmował się pracą duszpasterską w środowiskach studenckich przy krakowskim kościele św. Anny. Przez wiele lat (do 2006) współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”.

W 2011 została utworzona Fundacja Księdza Mieczysława Malińskiego „Będzie Lepiej”. Głównym celem fundacji jest pomoc w rozwoju artystycznym dzieci z ubogich rodzin. Od początku działalności fundacji ks. Mieczysław Maliński był jej prezesem.

Główną tematyką w twórczości ks. Mieczysława Malińskiego była praca ewangelizacyjna na polu literatury religijnej dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych o charakterze teologicznym. Jego książki tłumaczone były m.in. na wiele języków: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, holenderski, fiński, japoński, czeski, słowacki, słoweński, węgierski, rosyjski i litewski. Był autorem tekstów religijnych, powieści, bajek, szkiców (teologicznych, filozoficznych, etycznych i historycznych), katechizmów i modlitewników. Wiele z książek poświęcił swemu wielkiemu przyjacielowi św. Janowi Pawłowi II. 

Info  i zdjęcie: wikipedia.pl

Podziel się z innymi
0Shares
0 0