W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej organizacje kombatanckie, samorządowcy, młodzież oraz rodziny pomordowanych 83 lata temu przez NKWD wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na Placu Mikołajkowów. Zebrani uczcili również pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
Hymnem narodowym rozpoczęły się tegoroczne uroczystości na Placu Mikołajkowów, w miejscu gdzie w latach 2009 i 2010 posadzono „Dęby Pamięci”. Następnie Zbigniew Drzymała, jeden z inicjatorów upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 83 lat, przywołał osobę por. Stanisława Gielarowskiego, który został zamordowany w 1940 r. w lesie katyńskim pod Smoleńskiem. – Za suchymi faktami, wielkimi liczbami kryją się nie tylko dramaty oficerów Wojska Polskiego i policji, ale także ich najbliższych, pozostawionych matek, ojców, braci, sióstr, owdowiałych żon, narzeczonych, osieroconych dzieci – czekających z nadzieją, jak się później miało okazać, płonną, niekiedy po kilkadziesiąt lat po wojnie, na ich powrót. Ten okrutny mord zmienił naszą historię, zmienił los tysięcy polskich rodzin, również wielu z obecnych dzisiaj na tym placu – mówił do zgromadzonych Zbigniew Drzymała.
O artystyczną oprawę uroczystości zadbała Grupa Safo Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Po występie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złożyli znicze przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD w 1940 roku.
Modlitwę w intencji zamordowanych jak i ofiar katastrofy smoleńskiej poprowadził ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii św. Jadwigi. Po niej złożono znicze oraz wiązanki kwiatów przy obeliskach.
Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie rodzinom pomordowanych „Pamiątek Katyńskich”. Każda z nich zawierała nabój pistoletowy wypełniony ziemią z dołów, w których były pochowane ofiary mordu katyńskiego. Ziemia została pobrana 13 czerwca 2012 roku w Katyniu. Pamiątka zawiera także fotografię gobelinu „Matki Bożej Katyńskiej” znajdującego się w Katyniu oraz tabliczkę z imieniem, nazwiskiem oraz stopniem i funkcją ofiar mordu katyńskiego. Pamiątki zostały przygotowane przez ks. Ryszarda Piaseckiego oraz samorząd Miasta Dębicy.
Zgromadzeni podczas uroczystości oddali również hołd tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Na pokładzie prezydenckiego samolotu oprócz śp. Lecha Kaczyńskiego z małżonką znajdowali się także czołowi politycy z różnych ugrupowań, przedstawiciele wojska, duchowieństwa, świata kultury i Rodzin Katyńskich, którzy udawali się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, aby uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów.
Dziękując rodzinom i wszystkim osobom zaangażowanym i biorącym udział w uroczystościach burmistrz Mariusz Szewczyk zaapelował – niech nasza obecność podczas dzisiejszych uroczystości będzie świadectwem wspólnej troski o należne oddanie hołdu wszystkim ofiarom zbrodni NKWD popełnionej na elicie polskiego narodu wiosną 1940 roku.
Organizatorami dębickich uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni katyńskiej i 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej byli: Miasto Dębica oraz partnerzy: Parafia pw. Św. Jadwigi, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy.
źródło: UM Dębica