Znak Jakości Ekonomii Społecznej dla dębickiego Klubu Integracji Społecznej

Działania Klubu Integracji Społecznej funkcjonującego w strukturach dębickiego MOPS-u zostały docenione na Ogólnopolskim Forum Ekonomii Społecznej w Warszawie. KIS otrzymał certyfikat w VI edycji konkursu „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej”, w kategorii Sukces rynkowy.

W forum wzięła udział Marzena Socha dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która nie kryje dumy z otrzymanego wyróżnienia i z docenienia wieloletniej pracy na rzecz mieszkańców Dębicy. 

Klub Integracji Społecznej powołany został w 2006 roku w strukturach  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i był drugim KIS-em na terenie województwa podkarpackiego. Jego pierwszym kierownikiem w latach 2006-2009 była Marzena Socha obecna dyrektor dębickiego MOPS-u.

Działalność Klubu Integracji Społecznej prowadzona jest w oparciu o ustawę o zatrudnieniu socjalnym oraz ustawę o pomocy społecznej, a działania prowadzone są na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Dyrektora Ośrodka. Głównym celem KIS jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz działania zmierzające do zapewnienia uczestnikom warsztatów bezpieczeństwa socjalnego, aktywizacji zawodowej i pomocy w osobistym rozwoju.

Cel ten realizowany jest poprzez organizowanie m.in.:
– spotkań grup wsparcia i grup samopomocowych,
– kursów i szkoleń przekwalifikowujących zawodowo,
– zajęć praktycznych: warsztatów, praktyk zawodowych,
-zajęć dotyczących założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze szczególnym uwzględnieniem spółdzielni socjalnych.

Działania Klubu ukierunkowane są na edukację personalną, zawodową i społeczną, ułatwiającą osiągnięcie samodzielności finansowej poprzez zatrudnienie. Uczestnicy zajęć w trakcie trwania programu objęci są kompleksową opieką pracownika socjalnego, jak również mogą korzystać z porad m.in: psychologa, doradcy zawodowego i prawnika.

Od roku 2012 w KIS organizowane są prace społecznie użyteczne dla osób bezrobotnych, a podstawą ich realizacji jest porozumienie zawierane corocznie, pomiędzy Gminą Miasto Dębica, a Starostą Dębickim reprezentowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy. Ośrodek prowadzi rekrutację osób do programów oraz koordynuje ich przebieg. Przez dziesięć lat w okresie 2012-2022 z programu prac społecznie użytecznych skorzystało 116 osób, które brały udział w warsztatach w ramach usług opiekuńczych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębicy oraz porządkowych w Zakładzie Usług Miejskich w Dębicy.

W każdym roku efektywność zatrudnieniowa dębickiego Klubu Integracji Społecznej wynosiła ponad 30 %.

fot. Departament Ekonomii Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.