Pod dębickimi chodnikami wciąż znajdują się kości naszych przodków i poległych żołnierzy

Ostatnia wichura odsłoniła zapewne tylko część tajemnic jakie skrywa Dębica. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że pod powierzchnią ziemi na terenie miasta wciąż spoczywają szczątki dawnych mieszkańców Dębicy lub poległych żołnierzy pochowanych tu podczas wielkich ostatnich wojen.

W trakcie remontu dębickiego Rynku na początku lat 2000- tysięcznych natknięto się na ludzkie szczątki w jego południowo – wschodniej części. Dokładne badania wykazały, że pochowano tam prawdopodobnie poległych żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w 1944 roku.

W miejscu gdzie znajdowało się kino „Uciecha” był kiedyś kościół. Wokół niego zlokalizowany był cmentarz.

W miejscu dawnego kina „Uciecha” stał kiedyś kościół pw. św. Barbary. Wokół niego znajdował się cmentarz, na którym spoczywali dawni mieszkańcy Dębicy. Na pojedyncze ludzkie szczątki natrafiano podczas kilku inwestycji wykonywanych w tamtym rejonie.

Podczas remontu ulicy Kościuszki kilka lat temu natrafiono na szczątki żołnierzy. Byli to prawdopodobnie Niemcy polegli w 1944 roku.

W minioną sobotę na terenie Parku Jordanowskiego wyrwane z korzeniami drzewa odsłoniły kości, które być może są ludzkimi szczątkami. Podczas wojny hitlerowcy na tym terenie utworzyli getto, gdzie przebywały tysiące ludzi pochodzenia żydowskiego. Nie jest wykluczone, że odkryte kości należały do ofiar Zagłady.

Dębiccy żydzi podczas rozbiórki getta na terenie dzisiejszego Parku Jordanowskiego.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.