O tych młodych ludziach jeszcze będzie głośno – Szkoła w Woli Wielkiej kolejny raz na podium

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej zajęli wysokie, drugie miejsce w wojewódzkim konkursie “Klimatyczny Zakątek” zakładając bogaty przyszkolny ogród i propagując proekologiczne zachowania.

W środę 11 października 2023 r. w Rzeszowie rozstrzygnięty został konkurs “Klimatyczny Zakątek organizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie EKOSKOP w ramach Kampanii szkoleniowo-edukacyjnej dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Celem konkursu było zwrócenie uwagi społeczności szkolnej i lokalnej na potrzebę przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym, jakie następują w skali globalnej, regionalnej i lokalnej.

Grupa Uczniów z klasy 3, 4, 5 i 6 Szkoły Podstawowej im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Wielkiej, przy wsparciu rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, od maja bieżącego roku wytrwale pracowała przy założeniu przyszkolnego, bioróżnorodnego ogrodu, wykorzystując recyklingowe materiały oraz pamiętając o proekologicznych założeniach. Koordynatorami projektu “Klimatyczny zakątek” byli uczniowie: Filip Machaj, Zofia Bielatowicz, Emilia Grych, Jan Kleszcz, Wiktor Kot, Seweryn Lach, Alicja Madej, Laura Wojciechowska, Julia Grądziel, Julia Moskal, Franciszek Kosiba, Karolina Machaj i Katarzyna Żmuda. Opiekunką koła naukowego jest nauczycielka przyrody Aniela Dydo.

W efekcie ich niegasnącego zaangażowania i pracowitości powstał prawdziwy „Klimatyczny zakątek”. Tworzą go samodzielnie przygotowana i wysiana łąka kwietna, na której bujnie od miesięcy kwitną kwiaty, przyciągając liczne owady. Łąka ogrodzona jest własnoręcznie uplecionym ogrodzeniem wedle metod widywanych już tylko w skansenach. W ramach projektu zbudowano domki i hotele dla owadów oraz budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Zbiornik wody deszczowej pozwala na sprawne podlewanie roślin oraz przyciąga drobne ssaki, płazy i gady do wodopoju. Na kompostownik trafiają rośliny, które za kilkanaście miesięcy będą doskonałym nawozem. Tu nic się nie marnuje. Z palet, starych desek i pniaków powstały ławeczki. Posadzone kwiaty, krzewy i drzewa cieszą oczy odwiedzających.

Tym większy podziw wzbudza fakt, że wszystko to jest dziełem zdolnych i zaangażowanych dzieci. Młodym ludziom gratulujemy pasji!

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.