Dwór w Straszęcinie podczas remontu przez KRP Igloopol w roku 1984
W tym roku mija dokładnie 40 lat od chwili gdy Kombinat Rolno Przemysłowy Igloopol i jego szef Edward Brzostowski rozpoczęli kapitalny remont dworu w Straszęcinie. Obecny wygląd budynku dworu jest wynikiem prac remontowo – adaptacyjnych przeprowadzonych w latach – 1984 – 86 przez Kombinat Igloopol oraz remontów zrealizowanych w roku 2000.
Pierwsze wzmianki o dworze w Straszęcinie pochodzą jeszcze z 1570 roku , kiedy to wspominano o dworze parterowym z dużą sienią. Dwór przebudowany został w pierwszej połowie XIX w. przez Atanazego Raczyńskiego, ówczesnego właściciela Zawady i i młodszego brata Edwarda Raczyńskiego, twórcy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Aktualny wygląd obiektu jest wynikiem rozbudowy dokonanej przez kolejnych po Anatazym Raczyńskim właścicieli dworu – rodzinie Bielańskich. Bielańscy zakupili dwór od Raczyńskiego około roku 1887 i gruntownie go przebudowali w okolicach roku 1900.
Kolejnym właścicielem dworu w Straszęcinie oraz należących do niego dóbr i obiektów gospodarczych został Edward Teofil Stubenvoll, który zakupił majątek od Juliana Bielańskiego w roku 1911 r.
Rodzina Stubenvollów mieszkała w dworze do 1944 roku.
Budynek dworu jest murowany, piętrowy częściowo podpiwniczony, na planie prostokąta z balkonem na osi fasady głównej. Budynek położony jest centralnie i rozdziela przyległy teren na część południową i północną – o zróżnicowanym układzie zieleni. Wokół budynku dworu znajduje się niewielki park ze starym drzewostanem.