W ramach prowadzonej już po raz kolejny akcji Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w komendach Policji, sądach i prokuraturach odbywać się będą dyżury. Tam, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień. W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywać się będzie w dniach 23 – 28 lutego.
Gospodarzem inicjatywy „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z innymi instytucjami, w tym m.in. sądami, prokuratorami, jednostkami organizacyjnymi Policji, organizacjami pozarządowymi.
W tym roku działania te, podobnie jak w latach ubiegłych, polegają przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych ofiarom przestępstw. Dyżury pełnione będą w tzw. punktach konsultacyjnych. W tych wytypowanych miejscach usługi świadczyć będą m.in. prawnicy, policjanci, pracownicy socjalni, psychologowie, kuratorzy, a także przedstawiciele instytucji pomocowych.
W tym roku w dniach 23 – 28 lutego zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.
W Rzeszowie dyżury w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywają się w siedzibie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przy ul. Leszczyńskiego 3.
Dębiccy policjanci będą pełnić dyżur 25 lutego w Stowarzyszeniu Obrony Praw Człowieka – Zarząd Krajowy w Dębicy przy ulicy Sienkiewicza1, w godz. 10-12.
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zachęcamy do skorzystania z dyżurów w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w poszczególnych jednostkach Policji.
źródło: Podkarpacka Policja