Tych kilkanaście zdjęć starego i nowego cmentarza w Straszęcinie zostało zrobionych prawie 40 lat temu, w 1986 roku przez fotografa D. Gospodarka podczas dokumentacji zabytków na terenie dzisiejszego powiatu dębickiego. Patrząc na te fotografie widać jak powstawał nowy cmentarz i w jakim stanie była wówczas stara, utworzona w 1856 roku nekropolia.
Na pierwszym zdjęciu zrobionym z terenu dzisiejszego nowego cmentarza, z miejsca gdzie dziś stoi kaplica cmentarna widać stary cmentarz z dwoma ogromnymi drzewami i z kaplicą grobową rodziny Reyów i Jabłonowskich. Na kolejnym zdjęciu uchwycona została droga obok nowego cmentarza, a na następnym kaplica grobowa rodziny Stubenvolów, dawnych właścicieli Straszęcina.
Na kolejnych fotografiach uwieczniono zarówno starą cześć cmentarza na którym najstarsze nagrobki pochodzą z 1856 i 1881 roku (znajdują się przy głównej alei prowadzącej w kierunku kościoła) jak i widoki nowego, dopiero powstającego cmentarza z szutrową wówczas aleją główną i wielkimi dębami przy niej.
Udokumentowane zostały na fotografiach m.in. stare żeliwne krzyże z początku XX wieku i najstarsze, pochodzące z początku lat 30. XX wieku (nowy cmentarz powstał w roku 1930) nagrobki.
Parafia Straszęcin powstała w II połowie XIII wieku i w tamtym okresie przynależało do niej wiele okolicznych miejscowości. Z czasem wiele miejscowości odłączyło się od straszęcińskiej parafii. W roku 1890 – zrobiły to Żdżary, przed 1936 – Golemki, w 1942 – Chotowa, w 1952 – Żyraków, a w 1980 – Góra Motyczna. Obecnie do parafii należą.: Straszęcin, Głowaczowa (kaplica zbudowana w latach 1981-1986), Grabiny, Przyborów, Wola Wielka.