1986. Tak wyglądały cmentarze w jednej z poddębickich miejscowości 40 lat temu

Tych kilkanaście zdjęć starego i nowego cmentarza w Straszęcinie zostało zrobionych prawie 40 lat temu, w 1986 roku przez fotografa D. Gospodarka podczas dokumentacji zabytków na terenie dzisiejszego powiatu dębickiego. Patrząc na te fotografie widać jak powstawał nowy cmentarz i w jakim stanie była wówczas stara, utworzona w 1856 roku nekropolia.

Na pierwszym zdjęciu zrobionym z terenu dzisiejszego nowego cmentarza, z miejsca gdzie dziś stoi kaplica cmentarna widać stary cmentarz z dwoma ogromnymi drzewami i z kaplicą grobową rodziny Reyów i Jabłonowskich. Na kolejnym zdjęciu uchwycona została droga obok nowego cmentarza, a na następnym kaplica grobowa rodziny Stubenvolów, dawnych właścicieli Straszęcina.

Na kolejnych fotografiach uwieczniono zarówno starą cześć cmentarza na którym najstarsze nagrobki pochodzą z 1856 i 1881 roku (znajdują się przy głównej alei prowadzącej w kierunku kościoła) jak i widoki nowego, dopiero powstającego cmentarza z szutrową wówczas aleją główną i wielkimi dębami przy niej.
Udokumentowane zostały na fotografiach m.in. stare żeliwne krzyże z początku XX wieku i najstarsze, pochodzące z początku lat 30. XX wieku (nowy cmentarz powstał w roku 1930) nagrobki.

Parafia Straszęcin powstała w II połowie XIII wieku i w tamtym okresie przynależało do niej wiele okolicznych miejscowości. Z czasem wiele miejscowości odłączyło się od straszęcińskiej parafii. W roku 1890 – zrobiły to Żdżary, przed 1936 – Golemki, w 1942 – Chotowa, w 1952 – Żyraków, a w 1980 – Góra Motyczna. Obecnie do parafii należą.: Straszęcin, Głowaczowa (kaplica zbudowana w latach 1981-1986), Grabiny, Przyborów, Wola Wielka.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.