Previous slide
Next slide

Straszęcin. Mogiły dzieci zmarłych na czerwonkę popadają w zapomnienie

Na cmentarzu parafialnym w Straszęcinie znajduje się miejsce, gdzie pochowano kilkadziesiąt dzieci zmarłych na czerwonkę podczas II wojny światowej. Daty śmierci na nagrobkach to lata 1942-43. W tym okresie Grabiny, Głowaczową, Straszęcin i Wole Wielką nawiedziła epidemia dezynterii (tak wówczas nazywaną czerwonkę). Największą grupą ofiar tej choroby był kilkuletnie dzieci. Te które zmarły chowane były na tzw. Nowym Cmentarzu. Dziś to miejsce ulega zapomnieniu. Jest tylko kilka nagrobków o które dbają rodziny. Reszta, prostych ziemnych grobów ulega zapomnieniu.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.