Previous slide
Next slide

Kraj. Gigantyczna akcja Policji. Zatrzymano blisko półtorej tysiąca poszukiwanych – FILM

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże z włamaniem – to tylko niektóre przestępstwa, za jakie poszukiwani byli przestępcy objęci krajową akcją poszukiwawczą.

W dniach 13 i 14 lutego 2025 roku na terenie całego kraju przeprowadzona została przez Policję akcja, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia do aresztów śledczych lub zakładów karnych, wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W czynnościach koordynowanych przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji udział wzięło ponad 26 tysięcy funkcjonariuszy Policji. 

W trakcie dwudniowych działań policjanci sprawdzili 32 136 adresów i miejsc, w których zatrzymano 1 474 osoby poszukiwane, wśród których byli nie tylko podejrzani lub oskarżeni o popełnienie przestępstw, ale również skazani na kary pozbawienia wolności. W ramach działań funkcjonariusze zatrzymali także 204 obcokrajowców. Zgodnie z poleceniami sądów i prokuratur zatrzymani trafili do aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące, a czasem i lata. 

Działania prowadzone były we współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej. Funkcjonariusze jednostek terenowych Straży Granicznej brali bezpośredni udział w akcji, ponieważ sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju było jednym z obszarów działań. W efekcie Policja w 166 przypadkach wnioskowała do Straży Granicznej o wydalenie cudzoziemców przebywających w Polsce. 

Przeprowadzenie skoordynowanej akcji o zasięgu ogólnokrajowym wymagało kilku tygodni przygotowań. W tym czasie istotną rolę odegrali policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, którzy spośród wszystkich osób poszukiwanych widniejących w policyjnych bazach pomogli ustalić te, które przebywały na terytorium Polski. Skrupulatne czynności realizowane przy użyciu najnowszych technologii oraz pełne zaangażowanie funkcjonariuszy pozwoliły wytypować miejsca, w których poszukiwane osoby mogły się ukrywać. Sprawdzeniom podlegały także miejsca grupowania się obcokrajowców, gdzie wylegitymowane zostały osoby poszukiwane listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy zarządzeniami o ustalenie miejsca pobytu.

List gończy to najwyższa forma poszukiwań wydawana jest przez sąd lub prokuraturę w stosunku do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub osób zbiegłych samowolnie z aresztu lub więzienia oraz tych, którzy nie stawili się do odbycia kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub nie powrócili do więzienia po upływie przepustki lub przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Natomiast nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności.

W 2024 roku działania Policji doprowadziły do zakończenia poszukiwań listem gończym wobec 25 207 osób, zrealizowania 72 692 nakazów doprowadzenia oraz 85 017 poszukiwań prowadzonych na podstawie zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu.

Dane te wskazują, że działania poszukiwawcze stanowią istotny element policyjnej codzienności. Niejednokrotnie wymagają włączenia znacznych sił i środków, a także ścisłej współpracy wielu komórek i jednostek organizacyjnych Policji, wykorzystania najnowszych technologii oraz zaawansowanych metod pracy operacyjnej. 

Ta akcja to początek cyklicznych działań służb, których nadrzędnym celem jest dbałość o bezpieczeństwo w naszym kraju. Żaden przestępca nie może czuć się w Polsce bezkarny i nieuchwytny. To także sygnał dla tych, którzy chcieliby przyjechać do Polski, by prowadzić w naszym kraju działalność przestępczą – będą pod czujnym okiem polskich służb.

(Biuro Komunikacji Społecznej KGP)

Podziel się z innymi

Shares

Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.