Previous slide
Next slide

Żyraków czyta Kochanowskiego – XIV edycja Narodowego Czytania w gminie

Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie już po raz czternasty włączyła się w Ogólnopolską Akcję Narodowego Czytania. Współorganizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Żyraków, Marek Rączka, oraz Zespół Szkół w Żyrakowie. Tegoroczna odsłona spotkania, które odbyło się 6 września w sali teatralnej ZS w Żyrakowie, poświęcona była twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów – Jana Kochanowskiego.

Fot. Gmina Żyraków

Poezja, która wciąż porusza serca

Fraszki, Pieśni i Treny – to właśnie te utwory zabrzmiały podczas wspólnej lektury. Organizatorzy zadbali o odpowiednią scenografię i muzykę, dzięki czemu uczestnicy mogli przenieść się w czasy poety i poczuć klimat epoki. Spotkanie ukazało różne etapy życia i twórczości Kochanowskiego: od dworskiego przepychu i podróży, przez zadumę nad naturą, aż po głęboką żałobę po stracie córki Orszulki.

Szczególne emocje wzbudziły role aktorskie – Jan Moskal wcielił się w samego Jana Kochanowskiego, a Honoratka Pleban zagrała Orszulkę, przypominając o najtrudniejszych chwilach w życiu poety.

Fot. Gmina Żyraków

Konkursy i nagrody

W trakcie wydarzenia wręczono także nagrody laureatom XII Gminnego Konkursu Czytelniczego „Czytające Rodziny 2024” oraz VII Gminnego Konkursu „Czytelnik Roku 2024”. Zwycięzcy otrzymali książki „Fraszki, Treny, Pieśni, Psalmy” Jana Kochanowskiego z okolicznościową pieczęcią oraz drobne upominki.

Fot. Gmina Żyraków

Wspólnota czytania

Spotkanie zgromadziło licznych mieszkańców gminy, w tym dyrektorów szkół, nauczycieli, radnych, członków Dyskusyjnych Klubów Książki oraz miłośników literatury. – To niezwykle ważne, że możemy razem pielęgnować nasze dziedzictwo literackie i przypominać słowa, które nie straciły swojej aktualności – podkreślali organizatorzy.

Narodowe Czytanie w Żyrakowie udowodniło, że twórczość Jana Kochanowskiego wciąż łączy pokolenia, inspiruje i skłania do refleksji nad ludzkim losem.

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.