Previous slide
Next slide

Czarna seria pożarów sadzy w powiecie dębickim!

Strażak gasi pożar sadzy w kominie na dachu budynku mieszkalnego w powiecie dębickim

Miniona doba była wyjątkowo pracowita dla strażaków z powiatu dębickiego. Choć nie odnotowano wypadków drogowych ani innych miejscowych zagrożeń, ratownicy aż czterokrotnie wyjeżdżali do gaszenia płonącej sadzy w przewodach kominowych. To poważne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców regionu.

palące się sadze w kominie, płomień i dym

Z raportu dobowego przygotowanego przez Dyżurnego Operacyjnego Powiatu, mł. bryg. Jana Tyksińskiego, wynika, że 20 stycznia 2026 roku wszystkie interwencje jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych dotyczyły tego samego problemu: pożarów w obrębie kominów.

Gdzie interweniowali strażacy?

Ogień w przewodach kominowych pojawiał się w różnych częściach powiatu:

  • Wiewiórka: strażacy interweniowali tam dwukrotnie, walcząc z zagrożeniem w budynkach mieszkalnych.
  • Stasiówka: kolejna akcja gaśnicza związana z nagromadzoną sadzą.
  • Dębica pożar w samym sercu miasta, który wymagał szybkiej reakcji JRG Dębica.

Dlaczego czyszczenie komina jest tak ważne?

Powtarzające się incydenty w Wiewiórce, Stasiówce i Dębicy pokazują, że problem lekceważenia przeglądów kominiarskich wciąż jest aktualny. Zaniedbanie regularnego czyszczenia przewodów kominowych to prosta droga do tragedii.

Nagromadzona sadza potrafi płonąć w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. Taki pożar nie tylko niszczy strukturę komina, ale często prowadzi do pęknięć, przez które ogień przedostaje się na poddasze lub dach, zagrażając życiu domowników i całemu mieniu. Co więcej, nieszczelny komin to ogromne ryzyko przedostania się do pomieszczeń zabójczego tlenku węgla (czadu).

Przypominamy o obowiązkach

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, właściciele domów opalanych paliwem stałym (drewno, węgiel) mają obowiązek czyszczenia przewodów dymowych co najmniej raz na kwartał. W przypadku gazu lub oleju opałowego – raz na pół roku. Raz w roku obowiązkowa jest także kontrola techniczna dokonana przez wykwalifikowanego kominiarza.

Strażacy z KP PSP w Dębicy apelują o rozwagę. Koszt wizyty kominiarza jest niewspółmiernie niski w porównaniu do strat, jakie może wyrządzić jeden pożar. Nie czekajmy, aż z naszego komina zaczną wydobywać się snopy iskier – zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich już dziś.

Źródło danych: KP PSP w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.