10 sierpnia ruszył nabór do 3 edycji programu społecznego Pracownie Orange. Osoby reprezentujące miejscowości do 40 tys. mieszkańców w całej Polsce mają unikalną szansę stworzyć multimedialne świetlice z nowoczesnym sprzętem. W całej Polsce powstanie 25 takich pracowni multimedialnych. Zgłoszenia do programu będą przyjmowane do 8 września.
Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do najnowszych technologii oraz tworzenie miejsc nowoczesnej edukacji i przestrzeni do wspólnych działań lokalnych społeczności. Program jest realizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.
W tegorocznej edycji powstanie 25 nowych Pracowni Orange w miastach i wsiach liczących do 40 tysięcy mieszkańców. Fundacja Orange wyposaży je bezpłatnie w komputery, dostęp do szybkiego Internetu, urządzenia wielofunkcyjne , telewizory LCD, konsole, drukarki 3D i zestawy mebli oraz wesprze w działaniach przez 2 kolejne lata. W pracowniach będą organizowane zajęcia i warsztaty, które będą odpowiadały na potrzeby osób w każdym wieku.
Aby wziąć udział w programie i zdobyć dla swojej miejscowości Pracownię Orange, wystarczy w terminie od 10 sierpnia do 8 września zgłosić pomysł na działania i lokalizację świetlicy, wypełniając formularz na stronie www.pracownieorange.pl – otwiera się w nowym oknie.
Spośród nadesłanych wniosków komisja wybierze 64 najciekawsze propozycje, a o ostatecznej lokalizacji 25 pracowni zdecydują internauci w głosowaniu online.
O projekcie Fundacji Orange:
Od początku trwania programu, w całej Polsce, powstało już 77 Pracowni Orange, z których może korzystać do 600 tysięcy osób. Organizowane w nich zajęcia to m.in. kursy korzystania z internetu (prowadzone w 94% świetlic), ale także warsztaty programowania (prowadzone w co trzeciej pracowni), szkolenia z obsługi programów komputerowych, z których szczególnie chętnie korzystają seniorzy, czy zajęcia z prototypowania, robotyki i druku 3d skierowane do dzieci i młodzieży. Tym samym Pracownie zapewniają osobom z niewielkich społeczności innowacyjną edukację cyfrową, na równi z ofertą dostępną dla mieszkańców dużych miast.