Powstanie monografia Pilzna

pilznoPo kilku latach starań, w przyszłym roku zostanie wydane dzieło „Pilzno. Monografia miasta do 1945 roku”. Przedsięwzięcie będzie zrealizowane, ponieważ Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, przy współpracy z Urzędem Miejskim, skutecznie wnioskowało o wsparcie finansowe ze środków rozdzielanych przez Lokalną Grupę Działania „Liwocz”. W efekcie pozyskano prawie 80 tys. złotych.
– Plan wydania monografii narodził się już w 2012 roku, jednak konkretne decyzje zapadły dwa lata później podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy burmistrz Pilzna Ewy Gołębiowskiej. Wraz z burmistrz, księdzem prof. dr hab. Bogdanem Stanaszkiem, dyrektorem Domu Kultury w Pilźnie i członkami zarządu Towarzystwa, postanowiliśmy podjąć wytężone działania w kierunku wydania monografii – przypomina Jacek Podlasek, prezes TPPiZP.
Ksiądz prof. Bogdan Stanaszek podjął się redakcji dzieła i koordynacji działań związanych pracami naukowców, opracowujących poszczególne rozdziały. Publikacja zostanie wzbogacona zdjęciami, mapami z archiwów, rycinami. W książce znajdziemy informacje opisujące: środowisko naturalne okolic Pilzna, pradzieje i wczesne średniowiecze okolic Pilzna, dzieje miasta do końca XVI w. i od początku XVII w. do rozbiorów, klasztor augustianów i karmelitów w Pilźnie, dzieje miasta w latach 1772-1914 oraz w latach 1914 1939, udział mieszkańców Pilzna w legionach w czasie I wojny światowej, a także tekst o mieście i gminie Pilzno w okresie okupacji niemieckiej czy artykuł poświęcony zabytkom gminy Pilzno.
– W 2015 roku rozpoczęto prace związane z poszukiwaniem materiałów historycznych w archiwach w kraju i za granicą – dodaje Jacek Podlasek. W grudniu 2016 r. złożono wniosek do LGD „Liwocz”. Dokument został sporządzony przy pomocy ze strony pracowników Urzędu Miejskiego w Pilźnie. We wrześniu 2017 r. doszło do podpisania umowy.
Monografia trafi do rąk czytelników na jesień przyszłego roku, co zbiegnie się z 664. rocznicą lokacji Pilzna, 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 30-leciem działalności Towarzystwa.
– Wydanie monografii poprzedzone będzie sesją naukową promującą publikację. Ksiądz prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, profesor tytularny nauk humanistycznych w zakresie historii, pracujący na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, posiada duże doświadczenie naukowe i wydawnicze, gwarantujące realizację projektu o wysokiej jakości merytorycznej – mówi burmistrz Ewa Gołębiowska.
Dodajmy, że pieniądze na wydanie monografii pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Źródło: UM Pilzno

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.