Po kilku latach starań, w przyszłym roku zostanie wydane dzieło „Pilzno. Monografia miasta do 1945 roku”. Przedsięwzięcie będzie zrealizowane, ponieważ Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej, przy współpracy z Urzędem Miejskim, skutecznie wnioskowało o wsparcie finansowe ze środków rozdzielanych przez Lokalną Grupę Działania „Liwocz”. W efekcie pozyskano prawie 80 tys. złotych.
– Plan wydania monografii narodził się już w 2012 roku, jednak konkretne decyzje zapadły dwa lata później podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy burmistrz Pilzna Ewy Gołębiowskiej. Wraz z burmistrz, księdzem prof. dr hab. Bogdanem Stanaszkiem, dyrektorem Domu Kultury w Pilźnie i członkami zarządu Towarzystwa, postanowiliśmy podjąć wytężone działania w kierunku wydania monografii – przypomina Jacek Podlasek, prezes TPPiZP.
Ksiądz prof. Bogdan Stanaszek podjął się redakcji dzieła i koordynacji działań związanych pracami naukowców, opracowujących poszczególne rozdziały. Publikacja zostanie wzbogacona zdjęciami, mapami z archiwów, rycinami. W książce znajdziemy informacje opisujące: środowisko naturalne okolic Pilzna, pradzieje i wczesne średniowiecze okolic Pilzna, dzieje miasta do końca XVI w. i od początku XVII w. do rozbiorów, klasztor augustianów i karmelitów w Pilźnie, dzieje miasta w latach 1772-1914 oraz w latach 1914 1939, udział mieszkańców Pilzna w legionach w czasie I wojny światowej, a także tekst o mieście i gminie Pilzno w okresie okupacji niemieckiej czy artykuł poświęcony zabytkom gminy Pilzno.
– W 2015 roku rozpoczęto prace związane z poszukiwaniem materiałów historycznych w archiwach w kraju i za granicą – dodaje Jacek Podlasek. W grudniu 2016 r. złożono wniosek do LGD „Liwocz”. Dokument został sporządzony przy pomocy ze strony pracowników Urzędu Miejskiego w Pilźnie. We wrześniu 2017 r. doszło do podpisania umowy.
Monografia trafi do rąk czytelników na jesień przyszłego roku, co zbiegnie się z 664. rocznicą lokacji Pilzna, 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 30-leciem działalności Towarzystwa.
– Wydanie monografii poprzedzone będzie sesją naukową promującą publikację. Ksiądz prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, profesor tytularny nauk humanistycznych w zakresie historii, pracujący na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, posiada duże doświadczenie naukowe i wydawnicze, gwarantujące realizację projektu o wysokiej jakości merytorycznej – mówi burmistrz Ewa Gołębiowska.
Dodajmy, że pieniądze na wydanie monografii pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Źródło: UM Pilzno