50 lat temu zmarł Zbigniew Cyganiewicz, urodzony w Jodłowej „polski Herkules”

Stanislaus_Zbyszko_2969681420_7648a49ef5_oJan Stanisław Cyganiewicz, pseudonim „Zbyszko Cyganiewicz” na  początku XX stulecia został okrzyknięty najsilniejszym człowiekiem globu. Urodzony w Jodłowej  1 kwietnia 1879 r. Cyganiewicz był zapaśnikiem o międzynarodowej sławie zarówno w walce klasycznej, jak i wolnoamerykańskiej. Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego. Jako zawodowy atleta zarobił 3 miliony dolarów.
Cyganiewicz trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata w zapasach:  w Paryżu w 1906 oraz w Nowym Jorku w 1921 i 1922. W 1924 roku na stałe wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Oprócz tytułów mistrza świata w zapasach był także zdobywcą  brylantowego pasa i  mistrzem świata w wolnej amerykance. Ostatnią, 1093 zwycięską walkę Cyganiewicz stoczył w wieku 60 lat. Po zakończeniu kariery sportowej został promotorem sportowym w USA. Na emeryturze poświęcił się także swojej drugiej pasji – zgłębianiu języków obcych. Jedne źródła podają,  że znał biegle 8 języków obcych, inne donoszą, że mógł poszczycić się znajomością aż 11 języków. Zbyszko Cyganiewicz zawsze też podkreślał, że jest Polakiem, również w czasach kiedy Polski nie było na mapach. W 1937 roku opublikował swoje wspomnienia w książce „Na ringach całego świata” gdzie opisał historię swojego życia oraz kariery sportowej.
Zmarł 22 września 1967 w St. Joseph w Stanach Zjednoczonych w wieku 88 lat  .
fot. wikipedia.pl
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.